• DRZEWA I DREWNO

          • 12 kwietnia lekcje przyrodnicze dla klasy 2a przeprowadziła pani leśnik, Ewelina Głaz. Przemierzając ścieżki edukacyjne w Rezerwacie Jata, uczniowie zdobywali wiedzę na temat rosnących w nim gatunków drzew iglastych i warunków potrzebnych do ich wzrostu, zwłaszcza dla wymagającej jodły. Oprócz „odczytywania“rocznego przyrostu drzew uczniowie nauczyli się rozpoznawać, fiolki, zawilce, kaczeńce i przytulię czepną. Zobaczyli też z bliska kleszcza siedzącego na gałązce krzewu. Najbardziej pochłonęła uczniów stacjonarna część zajęć dotycząca drewna. Uczniowie dowiedzieli się, że drewno może być miękkie lub twarde, ciężkie lub lżejsze, o różnym zapachu, kurczliwości i pęcznieniu. Dzieci oglądały i składały słoje na przekroju pnia drzewa. Następnie uczniowie w grupach budowali drewniany mostek, zaprojektowany przez włoskiego artystę renesansowego Leonarda da Vinci (most łukowy bez gwoździ i śrub). Na zbudowanych mostkach uczniowie układali drewniane deski i sprawdzali wytrzymałość mostu na ciężary. Takie lekcje w terenie zawsze pozostawiają większy ślad w pamięci.

          • Na sportowo w świetlicy w "dużej jedynce"

          • Nasze "świetliki" wiedzą, że sport to zdrowie dlatego chętnie uczestniczyły w ćwiczeniach gimnastycznych pod kierunkiem Pani Edyty - szkolnej pielęgniarki. Dobra muzyka, uśmiech i aktywność fizyczna to gwarancja zdrowego stylu życia oraz dobrze spędzonego czasu.

            Iwona Dębowska, Anna Prokopowicz

          • Spotkanie z „Labiryntem”

          • Światowy Miesiąc Autyzmu jest powszechnie obchodzony w kwietniu, jako kontynuacja przypadającego na 2 kwietnia Światowego Dnia Świadomości Autyzmu. Z tej okazji dnia 12.04.2024r. w naszej szkole odbyło się wyjątkowe spotkanie dla uczniów klas IV-VI wraz z nauczycielami, któremu towarzyszył kolor niebieski. Szkolne Koło PCK oraz Szkolny Klub Wolontariatu zaprosili Panią Prezes Grażynę Kulik i Panią Wice Prezes Monikę Siwiak z Łukowskiego Stowarzyszenia Wspierania Osób z Autyzmem i Ich Rodzin "Labirynt". Podczas pogadanki zostaliśmy zapoznani z pojęciem „autyzm”, charakterystycznymi cechami  jakie występują  u osób z tym zaburzeniem. Dowiedzieliśmy się jakie problemy i trudności w rozumieniu świata mają osoby ze spektrum autyzmu. Głównym celem tego spotkania było rozbudzenie tolerancji wobec rówieśników, którzy inaczej rozwijają się i dostrzegają świat. Pamiętajmy zwłaszcza w tym miesiącu, abyśmy wszyscy przypominali o tym, jak istotne jest zrozumienie i akceptacja osób z autyzmem oraz jak ważne jest okazywanie tym osobom empatii. Bądźmy razem! 

            Alicja Strus, Karolina Dębiak

          • Ogłoszenie

          • Uchwałą Rady Miasta Łuków do Zespołu Szkolno-Przedszkolnego Szkoły Podstawowej nr 1 przypisano ulicę Zbożową

          • Słów parę o legendach w świetlicy w Małej Jedynce

          • Istotą legend, tym, co odróżnia je od bajek, jest odniesienie do faktów historycznych. Stąd powiedzenie: „W każdej legendzie kryje się ziarno prawdy”. Dzieci poznały legendy o Bazyliszku, Lajkoniku, Syrence Warszawskiej, Złotej Kaczce, Lechu, Czechu i Rusie oraz Warsie i Sawie. Rozwiązywały quiz dotyczący legend, wydarzeń historycznych i stolic Polski. Malowały też ilustracje związane z poznanymi legendami.

          • Agatka i Aleksandra Domańskie na Międzynarodowym Festiwalu „Golden Voice Malta 2024”


          • Golden Voice Malta to jeden z najważniejszych festiwali wokalnych dla dzieci i młodzieży w Europie. Festiwal ma na celu promowanie młodych talentów wokalnych z całego świata i zapewnienie im platformy do zaprezentowania swoich umiejętności przed międzynarodową publicznością. Jest to szansa dla młodych talentów na rozpoczęcie kariery muzycznej i zdobycie uznania na arenie międzynarodowej. W tym roku festiwal odbył się w dniach 22-24 marca 2024 roku w stolicy Valletcie. Na festiwal przyjechali wokaliści z 29 krajów, którzy swoje utwory prezentowali  przed jury złożonym z zawodowych muzyków i pedagogów. Jury oceniało ich występy pod kątem wokalnych umiejętności, interpretacji piosenki, scenicznej prezencji oraz ogólnego wrażenia.
            Polskę reprezentowały nasze uczennice Aleksandra i Agatka Domańskie, które swój wokal rozwijają w Szkolnym Studio Piosenki. Miło mi poinformować, że jury doceniło nasze dwie siostry.
            Aleksandra Domańska zachwyciła nie tylko jury, ale również samego dyrektora festiwalu „Golden Voice Malta”. Jej imponujące wykonanie piosenki "Naprawdę chcę" spotkało się z tak wielkim uznaniem, że otrzymała I miejsce w swojej kategorii, oraz specjalną nagrodę od dyrektora festiwalu – profesjonalny mikrofon. Nagroda ta jest dowodem na jej wyjątkowy talent oraz niesamowity głos. Oprócz solowego sukcesu Ola w duecie „Domańskie Sisters” ( Ola i Agatka) otrzymały również wyróżnienie. Należy podkreślić, że w kategorii Duety były najmłodsze.  Dziewczęta do Polski wróciły z imponującymi nagrodami. Przywiozły zdobyte trofea oraz kolejne zaproszenia na Słowenię i do Szwajcarii, gdzie będą miały możliwość występu na kolejnych prestiżowych galach koncertowych. Sukces obu dziewczynek jest imponującym osiągnięciem.  Świadczy o ich talencie muzycznym, ciężkiej pracy i zaangażowaniu ich rodziców.  To również wspaniałe wydarzenie dla naszej szkoły, miasta Łukowa i całej Polski.

            Dziewczynkom gratulujemy  i  życzymy kolejnych sukcesów w muzycznej karierze.

                                                                                         Anna Pudełek

          • Światowy Dzień Świadomości Autyzmu

          • 3 kwietnia w naszej szkole obchodziliśmy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu, którego głównym przesłaniem jest podnoszenie świadomości społeczeństwa na temat autyzmu oraz problemów osób zmagających się z nim. Na znak solidarności z osobami z autyzmem uczniowie dzisiejszego dnia ubrali się na niebiesko. W klasach zostały przeprowadzone zajęcia edukacyjne w celu podniesienia wiedzy na temat spektrum autyzmu oraz odbyły się wspólne gry zespołowe pt,,Niebieskie igrzyska".

            Wszystkie podjęte działania miały wpływ na zwiększenie świadomości i wrażliwości społecznej na temat autyzmu.

          • Światowy Dzień Wody

          • 26 marca w świetlicy szkolnej w "dużej jedynce" obchodziliśmy Światowy Dzień Wody. Oglądając film edukacyjny razem z Panem Nauczanką poznaliśmy stany skupienia wody i przedstawiliśmy je w formie układanki. Dowiedzieliśmy się, że woda zmienia stany skupienia i krąży w przyrodzie. Z uwagą wysłuchaliśmy wiadomości na temat znaczenia wody dla organizmów. Dużym zaskoczeniem była informacja, że nie wszyscy ludzie mają dostęp do czystej wody. W dalszej części zajęć zastanawialiśmy się nad sposobami oszczędzania wody w naszych domach. Rozwiązywaliśmy też zagadki dźwiękowe, pt. "O czym szumi woda?". Odgłosy kapiącej wody, prysznica, deszczu, strumyka, wodospadu, morskich fal rozszyfrowujemy znakomicie. Wyjątkową częścią zajęć były eksperymenty z wodą w roli głównej. Woda, która jest wszędzie wokół nas, kryje w sobie niezwykłe tajemnice i potrafi zachowywać się w zadziwiający sposób. Czy wiecie, że można zrobić tęczę bez deszczu? Albo jak sprawić, by woda "chodziła" między szklankami? My już wiemy, bo byliśmy młodymi naukowcami. Na koniec naszej przygody z wodą wykonaliśmy prace plastyczne z kolorowego papieru - "Kropla wody". Dzień upłynął pracowicie i owocnie. Nie ma to jak zajęcia o ważnych rzeczach prowadzone przez zabawę. Wydarzenie zostało zrealizowane w ramach innowacji pedagogicznej "Ekologiczne święta".

             Iwona Dębowska, Anna Prokopowicz

          • Warsztaty świateczne

          • Z okazji zbliżających się Świąt Wielkanocnych uczniowie klas I oraz II wzięli udział w warsztatach, które przeprowadziły panie z Muzeum Regionalnego w Łukowie. Dzieci poznały nową technikę zdobienia jajek-batikową. Każdy uczeń  za pomocą pszczelego wosku stworzył swój własny, oryginalny wzór. Następnie jajka były farbowane w naturalnym barwniku. Spod rąk uczestników wyszły prawdziwe cuda. Z pewnością będą zdobiły wielkanocne stoły.  Dodatkowo dzieci zapoznały się z tradycjami świątecznymi oraz symbolami wielkanocnymi. Serdecznie dziękujemy pani Edycie i pani Justynie, które wprowadziły nas w przedświąteczny czas.

          • XI edycja program „Dziel się Uśmiechem” w klasie III b

          • W środę 27 marca 2024r. uczniowie klasy III b wzięli udział w zajęciach programu edukacyjno - profilaktycznego „Dziel się Uśmiechem” zorganizowanych przez Szkolne Koło PCK. Dzieci z zainteresowaniem obejrzały przygotowaną prezentację i poznały cztery kroki do pięknego uśmiechu. Utrwaliły jak w prawidłowy sposób należy szczotkować zęby. Dowiedziały się, że podczas prawidłowej higieny jamy ustnej ważną rzeczą jest także żucie bezcukrowej gumy Orbit po jedzeniu i piciu przez 10 minut, gdy nie mamy możliwości umycia zębów. Na zakończenie zajęć wolontariusze wręczyli swoim młodszym kolegom bezpłatne materiały edukacyjne oraz paczkę gum Orbit co wywołało radość na ich twarzach. W ramach programu „Dziel się Uśmiechem” edukujemy dzieci oraz ich rodziców, kładąc szczególny nacisk na kształtowanie i kultywowanie dobrych wzorów, które jak wiemy są kluczem do sukcesu w walce z próchnicą.

            Program realizowany jest pod patronatem Szkolnego Koła PCK

            Koordynator Projektu – Alicja Strus – opiekun Szkolnego Koła PCK

          • Świąteczne lekcje matematyki

          • Dzisiaj mieliśmy przyjemność zorganizować niezwykłe lekcje matematyki z okazji zbliżających się świąt Wielkanocnych!

            Starsze grupy uczniów stawiły czoła wyzwaniu, próbując uwolnić króliczka Wielkanocnego z matematycznego escape roomu. Dzięki sprytowi i współpracy udało im się pokonać wszystkie trudności i odblokować drzwi wolności!

            Młodsi uczniowie zajmowali się układaniem tangramów z fragmentów jajka Kolumba, odkrywając przy tym fascynujący świat geometrycznych kształtów. Ich pomysłowość i determinacja pozwoliły na stworzenie wyjątkowych układanek!

            Dziękujemy wszystkim uczestnikom za zaangażowanie i entuzjazm, który sprawił, że ta lekcja była niezapomnianym przeżyciem.

            Życzymy Wam wszystkim radosnych i spokojnych Świąt Wielkanocnych, pełnych miłości i wzajemnej życzliwości!

            Zespół Matematyczny

          • ,,Szalony wiosenny tydzień"

          • Klasa IB wzięła udział w szalonym wiosennym tygodniu.

            W poniedziałek uczniowie zamienili tradycyjny plecak na torbę.

            We wtorek założyli ubrania na opak zaś w środę był dzień żaby.

            21.03.2024r każdy założył kolorową skarpetkę nie do pary na znak solidarności i akceptacji z osobami z Zespołem Downa a piątek był dniem piżamy.

            Ten szalony wiosenny tydzień był pełen radości i uśmiechu.

          • SZALONY WIOSENNY TYDZIEŃ

          • Z wielkim zaangażowaniem uczniowie klasy 1c wzięli udział w „Szalonym Wiosennym Tygodniu”.

            18 marca dzieci zamieniły tradycyjny plecak i spakowali do szkoły swoje podręczniki i przybory szkolne do walizek, dziecięcych wózków, sklepowych koszyków, pudełek po proszku do prania, toreb piknikowych i innych.

            19 marca był Dniem na Opak. Dzieci przyszły do szkoły w ubraniach założonych na lewą stronę.

            20 marca był Światowym Dniem Żaby. Żaby to zwierzęta , które występują w wielu różnych gatunkach na całym świecie. Mimo, że nie wzbudzają powszechnej sympatii są niezwykle pożyteczne. W tym dniu wszystkie dzieci w klasie  założyli ubrania w kolorze zielonym. Każde dziecko miało żabią opaskę. Był staw, żabia muzyka, żabie podskoki, żabie konkursy, a przede wszystkim była super nauka przez zabawę.

            21 marca nikt nie zapomniał założyć do szkoły kolorowych skarpetek nie do pary. Był to symbol na znak obchodów Światowego Dnia Osób z Zespołem Downa.

            22 marca był ostatnim dniem szalonego tygodnia i należał do piżam.

            Zapraszamy do galerii zdjęć.

          • Sukces naszego kolegi

          • 17 marca 2024 roku na Pływalni Miejskiej „Garwolanka”

            Michał Kołodziejczyk uczeń klasy 1c brał udział

            w XXII Otwartych Zawodach Pływackich o puchar

            Wójta Gminy Garwolin i zdobył I miejsce na 25 metrów w stylu

            dowolnym i grzbietowym. Były to największe zawody pływackie

            w historii garwolińskiej pływalni.

            Michałowi gratulujemy sukcesu.

          • Konkurs na Kartkę Wielkanocną

          • KONKURS PLASTYCZNY

            18 marca 2024r. w Galerii  PROwizorium  Łukowskiego

            Ośrodka Kultury odbyło się uroczyste podsumowanie konkursów

            plastycznych na Kartkę Wielkanocną  oraz na Wielkie Jajo Wielkanocne.

            Informujemy, że w tym konkursie wyróżnienie zdobyła Julia Krasuska

            uczennica klasy 1c. Gratulujemy talentu i sukcesu.

            Prace można oglądać na mini wystawie przed Galerią  PROwizorium

            w ŁOK.

            Dziękujemy rodzicom za pomoc i zaangażowanie.

          • Piżamowy piątek

          • Piżamowy piątek stał się tradycją naszej szkoły… I chyba lepszego finału naszego Szalonego Wiosennego Tygodnia nie moglibyśmy sobie wymarzyć. Uwielbiany przez wszystkich dzień, w którym śpiochy mogą poczuć się w szkole jak w domu sprawił wiele radości zarówno uczniom jak i nauczycielom.

                        Szalony Wiosenny Tydzień dobiegł końca. Mamy nadzieję, że wiosna będzie tak samo radosna jak jej przywitanie 😊. Dziękujemy Wszystkim za zaangażowanie, bo to właśnie dzięki Wam w naszej szkole zagościła wiosenna atmosfera pełna śmiechu i radości. Zachęcamy do obejrzenia fotorelacji.

                        Samorząd Uczniowski i Szkolny Klub Wolontariatu

          • Witamy Was wiosną!

          • Pierwszy jej dzień upłynął nam pod znakiem kolorowej skarpetki, dlatego w naszym Szalonym Wiosennym Tygodniu nie mogło zabraknąć Dnia Kolorowej Skarpetki. W czwartek, 21 marca założyliśmy kolorowe skarpetki nie do pary na znak solidarności i akceptacji z osobami z Zespołem Downa. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji.

            Samorząd Uczniowski i Szkolny Klub Wolontariatu

             

          • Wiosenne kodowanie w świetlicy w Małej Jedynce

          • Wiosna to magiczna pora szybkich przemian w przyrodzie, a dla nas idealny czas na rozbudzenie się z zimowego letargu poprzez m.in. rozwijanie kreatywności. Podczas zajęć w świetlicy uczniowie odkodywywali ukryte ilustracje związane z rozpoczynającą się wiosną. Były to kwiaty, owady i ptaki.

          • Dzień żaby

          • Kolejnym dniem w naszym Szalonym Wiosennym Tygodniu był Dzień Żaby. Okazało się, że w naszej szkole jest sporo miłośników tych zwierzaków. Uczniowie ubrani w różne odcienie zieleni opanowali nasze korytarze. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z tego dnia.

            Samorząd Uczniowski i Szkolny Klub Wolontariatu