• ŚWIATOWY MIESIĄC AUTYZMU

          • W ramach obchodów Światowego Dnia Świadomości Autyzmu zajęcia w klasie 1c miały charakter edukacyjny i sportowo integracyjny. W tym dniu królował kolor niebieski. Dzieci miały zorganizowane STREFY z różnymi zadaniami do wykonania: STREFA SPORTOWA, KREATYWNOŚCI, BYSTREGO UMYSŁU, KINOWA, (w której zostały zaprezentowane filmiki edukacyjne o AUTYZMIE).

          • Akcja Żonkile 2024 w świetlicy w "dużej jedynce"

          • 19 kwietnia uczciliśmy 81. rocznicę  wybuchu Powstania w Getcie Warszawskim. Symbolem naszej pamięci o tych, którzy przed laty polegli w bohaterskiej walce były żółte żonkile.

            Iwona Dębowska, Anna Prokopowicz

          • NIEBIESKI BIEG

          • W ramach obchodów Światowego Dnia Wiedzy na temat Autyzmu, 19 kwietnia 2024 r. delegacja uczniów Szkolnego Koła PCK wspólnie ze Szkolnym Klubem Wolontariatu wraz z p. Alicją Strus i p. Karoliną Dębiak oraz uczniowie klas IB i IIC z p. Iwoną Muszyńską, p. Karoliną Budziak, p. Marzeną Rzymowską uczestniczyli w Niebieskim Biegu w ramach akcji "Zaświeć się na niebiesko dla autyzmu". Impreza odbywała się w Parku Miejskim w Łukowie a jej organizatorami było Łukowskie Stowarzyszenie Wspierania Osób z Autyzmem i ich Rodzin „LABIRYNT” oraz Ośrodek Sportu i Rekreacji w Łukowie i Łukowski Ośrodek Kultury. Wydarzenie mocno w tym roku pokrzyżowała kapryśna pogoda  jednakże humory dopisywały wszystkim wytrwałym. Celem spotkania było zwrócenie uwagi na zaburzenie jakim jest autyzm. Każdy uczestnik otrzymał pamiątkowy medal i słodki upominek. Imprezę uświetniły występy artystyczne  naszych uczennic Aleksandry Domańskiej, Agaty Domańskiej, Julii Wardak oraz Mariki Lisek  pod opieką p. Anny Pudełek za co składamy serdeczne podziękowania.

            Alicja Strus, Karolina Dębiak

          • Koncert

          • 17 kwietnia dzieci z klas pierwszych miały okazję wysłuchać koncertu, który został przygotowany przez uczniów i nauczycieli Państwowej Szkole Muzycznej l stopnia w Łukowie.

            Uczniowie poznali budowę i wysłuchali brzmienia różnorodnych instrumentów muzycznych.

            To była świetna zabawa i wspaniała lekcja muzyki

          • NIEBIESKIE IGRZYSKA

          • W dniu 17 kwietnia 2024 roku odbyła się część sportowa naszych „Niebieskich Igrzysk”. Wydarzenie, które zainaugurowało spotkanie z paniami ze Stowarzyszenia Wspierania Autyzmu i Ich Rodzin „Labirynt” ma na celu podniesienie wiedzy na temat autyzmu. Data jest nieprzypadkowa – kwiecień jest miesiącem świadomości autyzmu. Część sportowa polegała na rozgrywkach pomiędzy klasami w piłkę ręczną. Uczniowie klas IV – VI zagrali pomiędzy sobą mecze. Każda klasa musiała zmierzyć się z rówieśnikami z równoległych klas. Nasze sportowe oddziały wspierały swoich kolegów i koleżanki poprzez prowadzenie rozgrzewki czy sędziowanie. Była to bardzo emocjonująca rywalizacja z zachowaniem zasad Fair Play. Najlepsi za zajęcie pierwszych miejsc otrzymali puchary, a reszta klas dostała pamiątkowe dyplomy za udział. Wszyscy uczniowie, którzy wzięli udział w naszej akcji otrzymali słodki upominek.

            Klasyfikacja rozgrywek:

             Klasy 4: 1 miejsce – 4B, 2 miejsce – 4A, 3 miejsce – 4D

            Klasy 5: 1 miejsce – 5D, 2 miejsce – 5A, 3 miejsce – 5B

             Klasy 6: 1 miejsce – 6B, 2 miejsce – 6C, 3 miejsce – 6A

             Oczywiście całe wydarzenie nie mogłoby się odbyć, gdyby nie pomoc wielu osób, dlatego też serdecznie dziękujemy Dyrekcji i Radzie Rodziców za pomoc finansową w zakupie słodkich upominków. Dziękujemy również p. Januszowi Rzymowskiemu i p. Robertowi Samujło, którzy czuwali nad właściwym przebiegiem meczy. Dziękujemy także p. Iwonie Dębowskiej i p. Annie Prokopowicz za przygotowanie pięknej dekoracji. Serdecznie dziękujemy p. Grażynie Rychlik za pomoc w organizacji części sportowej wydarzania oraz za sędziowanie rozgrywanych spotkań. Serdecznie dziękujemy wszystkim nauczycielom i uczniom za udział w pierwszej edycji „Niebieskich Igrzysk”. Do zobaczenia za rok! 😊

            Alicja Strus, Karolina Dębiak

          • Koncert

          • 17 kwietnia dzieci z klas pierwszych miały okazję wysłuchać koncertu, który został przygotowany przez uczniów i nauczycieli Państwowej Szkoły Muzycznej l stopnia w Łukowie.

            Uczniowie poznali budowę i wysłuchali brzmienia różnorodnych instrumentów muzycznych.

            To była świetna zabawa i wspaniała lekcja muzyki.

          • Zwierzaki Cudaki na siedmiu kontynentach naszego świata

          • W ramach innowacji pedagogicznej „Zwierzaki Cudaki na siedmiu kontynentach naszego świata” uczniowie klasy II d poznali kolejny kontynent- Australię. Najpierw dzieci obejrzały film edukacyjny, z którego dowiedziały się, że Australia to jedyne  państwo na świecie, które zajmuje cały kontynent. Uczniowie wiedzą, że stolicą jest Canberra, najwyższym szczytem jest Góra Kościuszki, a rdzenni mieszkańcy to Aborygeni.Największe zainteresowanie  wśród  uczniów wzbudziły zwierzęta zamieszkujące omawiany kontynent : kangury, których liczba jest dwukrotnie większa niż liczba ludzi w Australii, dziobaki, diabły tasmańskie, niedźwiedzie koala, strusie emu oraz wombaty. Szczególną uwagę dzieci przykuł Blobfish-ryba zamieszkująca głębokie wody południowego wybrzeża Australii oraz Tasmanii. W przypadku złowienia oraz wydobycia jej na powierzchnię, ciało ulega gwałtownej dekompresji. Mięśnie ryby są galaretowate i mniej gęste od wody,gwałtownie puchną i nabierają charakterystycznego  wyglądu.  Blobfish swoją budową przypomina różnorodne masy wykorzystywane w zabawach sensorycznych. Uczniowie wykonali masę z następującego przepisu:

            -szklanka mąki pszennej,

            -szklanka mąki ziemniaczanej,

            -3/4 szklanki oleju,

            -1/2 szklanki wody,

            -barwnik spożywczy,

            -brokat (opcjonalnie)

            Wszystkie składniki przekładamy do miski i mieszamy. Powstałą masę wyrabiamy rękami

            do uzyskania pożądanej konsystencji. Jeśli slime jest zbyt twardy, można dodać do niego

            kilka łyżeczek oleju. Jeśli zbyt miękki – kilka łyżek mąki ziemniaczanej.

            Następnie ze zrobionego slaimu dzieci próbowały ulepić własnego Blbfisha.

          • DRZEWA I DREWNO

          • 12 kwietnia lekcje przyrodnicze dla klasy 2a przeprowadziła pani leśnik, Ewelina Głaz. Przemierzając ścieżki edukacyjne w Rezerwacie Jata, uczniowie zdobywali wiedzę na temat rosnących w nim gatunków drzew iglastych i warunków potrzebnych do ich wzrostu, zwłaszcza dla wymagającej jodły. Oprócz „odczytywania“rocznego przyrostu drzew uczniowie nauczyli się rozpoznawać, fiolki, zawilce, kaczeńce i przytulię czepną. Zobaczyli też z bliska kleszcza siedzącego na gałązce krzewu. Najbardziej pochłonęła uczniów stacjonarna część zajęć dotycząca drewna. Uczniowie dowiedzieli się, że drewno może być miękkie lub twarde, ciężkie lub lżejsze, o różnym zapachu, kurczliwości i pęcznieniu. Dzieci oglądały i składały słoje na przekroju pnia drzewa. Następnie uczniowie w grupach budowali drewniany mostek, zaprojektowany przez włoskiego artystę renesansowego Leonarda da Vinci (most łukowy bez gwoździ i śrub). Na zbudowanych mostkach uczniowie układali drewniane deski i sprawdzali wytrzymałość mostu na ciężary. Takie lekcje w terenie zawsze pozostawiają większy ślad w pamięci.

          • Na sportowo w świetlicy w "dużej jedynce"

          • Nasze "świetliki" wiedzą, że sport to zdrowie dlatego chętnie uczestniczyły w ćwiczeniach gimnastycznych pod kierunkiem Pani Edyty - szkolnej pielęgniarki. Dobra muzyka, uśmiech i aktywność fizyczna to gwarancja zdrowego stylu życia oraz dobrze spędzonego czasu.

            Iwona Dębowska, Anna Prokopowicz

          • Spotkanie z „Labiryntem”

          • Światowy Miesiąc Autyzmu jest powszechnie obchodzony w kwietniu, jako kontynuacja przypadającego na 2 kwietnia Światowego Dnia Świadomości Autyzmu. Z tej okazji dnia 12.04.2024r. w naszej szkole odbyło się wyjątkowe spotkanie dla uczniów klas IV-VI wraz z nauczycielami, któremu towarzyszył kolor niebieski. Szkolne Koło PCK oraz Szkolny Klub Wolontariatu zaprosili Panią Prezes Grażynę Kulik i Panią Wice Prezes Monikę Siwiak z Łukowskiego Stowarzyszenia Wspierania Osób z Autyzmem i Ich Rodzin "Labirynt". Podczas pogadanki zostaliśmy zapoznani z pojęciem „autyzm”, charakterystycznymi cechami  jakie występują  u osób z tym zaburzeniem. Dowiedzieliśmy się jakie problemy i trudności w rozumieniu świata mają osoby ze spektrum autyzmu. Głównym celem tego spotkania było rozbudzenie tolerancji wobec rówieśników, którzy inaczej rozwijają się i dostrzegają świat. Pamiętajmy zwłaszcza w tym miesiącu, abyśmy wszyscy przypominali o tym, jak istotne jest zrozumienie i akceptacja osób z autyzmem oraz jak ważne jest okazywanie tym osobom empatii. Bądźmy razem! 

            Alicja Strus, Karolina Dębiak

          • Ogłoszenie

          • Uchwałą Rady Miasta Łuków do Zespołu Szkolno-Przedszkolnego Szkoły Podstawowej nr 1 przypisano ulicę Zbożową

          • Słów parę o legendach w świetlicy w Małej Jedynce

          • Istotą legend, tym, co odróżnia je od bajek, jest odniesienie do faktów historycznych. Stąd powiedzenie: „W każdej legendzie kryje się ziarno prawdy”. Dzieci poznały legendy o Bazyliszku, Lajkoniku, Syrence Warszawskiej, Złotej Kaczce, Lechu, Czechu i Rusie oraz Warsie i Sawie. Rozwiązywały quiz dotyczący legend, wydarzeń historycznych i stolic Polski. Malowały też ilustracje związane z poznanymi legendami.

          • Agatka i Aleksandra Domańskie na Międzynarodowym Festiwalu „Golden Voice Malta 2024”


          • Golden Voice Malta to jeden z najważniejszych festiwali wokalnych dla dzieci i młodzieży w Europie. Festiwal ma na celu promowanie młodych talentów wokalnych z całego świata i zapewnienie im platformy do zaprezentowania swoich umiejętności przed międzynarodową publicznością. Jest to szansa dla młodych talentów na rozpoczęcie kariery muzycznej i zdobycie uznania na arenie międzynarodowej. W tym roku festiwal odbył się w dniach 22-24 marca 2024 roku w stolicy Valletcie. Na festiwal przyjechali wokaliści z 29 krajów, którzy swoje utwory prezentowali  przed jury złożonym z zawodowych muzyków i pedagogów. Jury oceniało ich występy pod kątem wokalnych umiejętności, interpretacji piosenki, scenicznej prezencji oraz ogólnego wrażenia.
            Polskę reprezentowały nasze uczennice Aleksandra i Agatka Domańskie, które swój wokal rozwijają w Szkolnym Studio Piosenki. Miło mi poinformować, że jury doceniło nasze dwie siostry.
            Aleksandra Domańska zachwyciła nie tylko jury, ale również samego dyrektora festiwalu „Golden Voice Malta”. Jej imponujące wykonanie piosenki "Naprawdę chcę" spotkało się z tak wielkim uznaniem, że otrzymała I miejsce w swojej kategorii, oraz specjalną nagrodę od dyrektora festiwalu – profesjonalny mikrofon. Nagroda ta jest dowodem na jej wyjątkowy talent oraz niesamowity głos. Oprócz solowego sukcesu Ola w duecie „Domańskie Sisters” ( Ola i Agatka) otrzymały również wyróżnienie. Należy podkreślić, że w kategorii Duety były najmłodsze.  Dziewczęta do Polski wróciły z imponującymi nagrodami. Przywiozły zdobyte trofea oraz kolejne zaproszenia na Słowenię i do Szwajcarii, gdzie będą miały możliwość występu na kolejnych prestiżowych galach koncertowych. Sukces obu dziewczynek jest imponującym osiągnięciem.  Świadczy o ich talencie muzycznym, ciężkiej pracy i zaangażowaniu ich rodziców.  To również wspaniałe wydarzenie dla naszej szkoły, miasta Łukowa i całej Polski.

            Dziewczynkom gratulujemy  i  życzymy kolejnych sukcesów w muzycznej karierze.

                                                                                         Anna Pudełek

          • Światowy Dzień Świadomości Autyzmu

          • 3 kwietnia w naszej szkole obchodziliśmy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu, którego głównym przesłaniem jest podnoszenie świadomości społeczeństwa na temat autyzmu oraz problemów osób zmagających się z nim. Na znak solidarności z osobami z autyzmem uczniowie dzisiejszego dnia ubrali się na niebiesko. W klasach zostały przeprowadzone zajęcia edukacyjne w celu podniesienia wiedzy na temat spektrum autyzmu oraz odbyły się wspólne gry zespołowe pt,,Niebieskie igrzyska".

            Wszystkie podjęte działania miały wpływ na zwiększenie świadomości i wrażliwości społecznej na temat autyzmu.

          • Światowy Dzień Wody

          • 26 marca w świetlicy szkolnej w "dużej jedynce" obchodziliśmy Światowy Dzień Wody. Oglądając film edukacyjny razem z Panem Nauczanką poznaliśmy stany skupienia wody i przedstawiliśmy je w formie układanki. Dowiedzieliśmy się, że woda zmienia stany skupienia i krąży w przyrodzie. Z uwagą wysłuchaliśmy wiadomości na temat znaczenia wody dla organizmów. Dużym zaskoczeniem była informacja, że nie wszyscy ludzie mają dostęp do czystej wody. W dalszej części zajęć zastanawialiśmy się nad sposobami oszczędzania wody w naszych domach. Rozwiązywaliśmy też zagadki dźwiękowe, pt. "O czym szumi woda?". Odgłosy kapiącej wody, prysznica, deszczu, strumyka, wodospadu, morskich fal rozszyfrowujemy znakomicie. Wyjątkową częścią zajęć były eksperymenty z wodą w roli głównej. Woda, która jest wszędzie wokół nas, kryje w sobie niezwykłe tajemnice i potrafi zachowywać się w zadziwiający sposób. Czy wiecie, że można zrobić tęczę bez deszczu? Albo jak sprawić, by woda "chodziła" między szklankami? My już wiemy, bo byliśmy młodymi naukowcami. Na koniec naszej przygody z wodą wykonaliśmy prace plastyczne z kolorowego papieru - "Kropla wody". Dzień upłynął pracowicie i owocnie. Nie ma to jak zajęcia o ważnych rzeczach prowadzone przez zabawę. Wydarzenie zostało zrealizowane w ramach innowacji pedagogicznej "Ekologiczne święta".

             Iwona Dębowska, Anna Prokopowicz

          • Warsztaty świateczne

          • Z okazji zbliżających się Świąt Wielkanocnych uczniowie klas I oraz II wzięli udział w warsztatach, które przeprowadziły panie z Muzeum Regionalnego w Łukowie. Dzieci poznały nową technikę zdobienia jajek-batikową. Każdy uczeń  za pomocą pszczelego wosku stworzył swój własny, oryginalny wzór. Następnie jajka były farbowane w naturalnym barwniku. Spod rąk uczestników wyszły prawdziwe cuda. Z pewnością będą zdobiły wielkanocne stoły.  Dodatkowo dzieci zapoznały się z tradycjami świątecznymi oraz symbolami wielkanocnymi. Serdecznie dziękujemy pani Edycie i pani Justynie, które wprowadziły nas w przedświąteczny czas.

          • XI edycja program „Dziel się Uśmiechem” w klasie III b

          • W środę 27 marca 2024r. uczniowie klasy III b wzięli udział w zajęciach programu edukacyjno - profilaktycznego „Dziel się Uśmiechem” zorganizowanych przez Szkolne Koło PCK. Dzieci z zainteresowaniem obejrzały przygotowaną prezentację i poznały cztery kroki do pięknego uśmiechu. Utrwaliły jak w prawidłowy sposób należy szczotkować zęby. Dowiedziały się, że podczas prawidłowej higieny jamy ustnej ważną rzeczą jest także żucie bezcukrowej gumy Orbit po jedzeniu i piciu przez 10 minut, gdy nie mamy możliwości umycia zębów. Na zakończenie zajęć wolontariusze wręczyli swoim młodszym kolegom bezpłatne materiały edukacyjne oraz paczkę gum Orbit co wywołało radość na ich twarzach. W ramach programu „Dziel się Uśmiechem” edukujemy dzieci oraz ich rodziców, kładąc szczególny nacisk na kształtowanie i kultywowanie dobrych wzorów, które jak wiemy są kluczem do sukcesu w walce z próchnicą.

            Program realizowany jest pod patronatem Szkolnego Koła PCK

            Koordynator Projektu – Alicja Strus – opiekun Szkolnego Koła PCK

          • Świąteczne lekcje matematyki

          • Dzisiaj mieliśmy przyjemność zorganizować niezwykłe lekcje matematyki z okazji zbliżających się świąt Wielkanocnych!

            Starsze grupy uczniów stawiły czoła wyzwaniu, próbując uwolnić króliczka Wielkanocnego z matematycznego escape roomu. Dzięki sprytowi i współpracy udało im się pokonać wszystkie trudności i odblokować drzwi wolności!

            Młodsi uczniowie zajmowali się układaniem tangramów z fragmentów jajka Kolumba, odkrywając przy tym fascynujący świat geometrycznych kształtów. Ich pomysłowość i determinacja pozwoliły na stworzenie wyjątkowych układanek!

            Dziękujemy wszystkim uczestnikom za zaangażowanie i entuzjazm, który sprawił, że ta lekcja była niezapomnianym przeżyciem.

            Życzymy Wam wszystkim radosnych i spokojnych Świąt Wielkanocnych, pełnych miłości i wzajemnej życzliwości!

            Zespół Matematyczny

          • ,,Szalony wiosenny tydzień"

          • Klasa IB wzięła udział w szalonym wiosennym tygodniu.

            W poniedziałek uczniowie zamienili tradycyjny plecak na torbę.

            We wtorek założyli ubrania na opak zaś w środę był dzień żaby.

            21.03.2024r każdy założył kolorową skarpetkę nie do pary na znak solidarności i akceptacji z osobami z Zespołem Downa a piątek był dniem piżamy.

            Ten szalony wiosenny tydzień był pełen radości i uśmiechu.