Samorząd Szkolny
"Każda praca jest dobra, o ile jest dobrze wykonywana" Albert Einstein
PCK
Opiekun Szkolnego Koła PCK:
Alicja Strus
Lista członków Szkolnego Koła PCK:
- Burdach Julia kl. VI b
- Ignaciuk Julia kl. VI b
- Ignaciuk Jakub kl. VI b
- Kaniewski Filip kl. VI b
- Kotarska Daria kl. VI b
- Kozłowicz Julia kl. VI b
- Potepa Laura kl. VI b
- Szumlewicz Zofia kl. VI b
- Zgorzałek Nikola kl. VI b
- Zaniewicz Maksymilian kl. VI b
„I ciebie, i mnie stworzono do wielkich rzeczy. Nie stworzono nas byśmy przeszli przez życie bez celu…”
Matka Teresa z Kalkuty
Działalność PCK obejmuje całą społeczność szkolną, ponieważ opiera się na zasadzie dobrowolności, humanitaryzmie, aktywności oraz spontanicznym udziale dzieci i młodzieży w życiu szkoły i społeczności lokalnej. Program SK PCK powstał z myślą o uczniach, którzy swoim działaniem chcieliby pomagać innym, promować idee humanitaryzmu, oświaty zdrowotnej, zasad bezpieczeństwa oraz bezinteresownej pomocy na rzecz drugiego człowieka. Treści w nim zawarte są propozycją pożytecznego spędzania czasu wolnego, spełnienie się w życiu niosąc pomoc drugiemu człowiekowi. Młodzież w wieku dorastania potrzebuje pozytywnych wzorców, samorealizacji, dysponuje potencjałem pomysłów i energii. Program bierze pod uwagę możliwości rozwojowe uczniów, oraz daje szansą poznawania świata z radością i satysfakcją. Program ma na celu zapoznanie uczniów z podstawowymi zasadami udzielania pierwszej pomocy, unikania zagrożeń wynikających z uzależnień, pozwala poznawać zasady pracy wolontariatu, łączyć się pod patronatem PCK w akcje i kwesty na rzecz osób potrzebujących.
CELE I ZADANIA SZKOLNEGO KOŁA PCK:
- edukacja zdrowotna,
- kształtowanie postaw prozdrowotnych, w tym wdrożenie do zachowań higienicznych, bezpiecznych dla zdrowia własnego i innych osób,
- ugruntowanie wiedzy z zakresu prawidłowego odżywiania się, korzyści płynących z aktywności fizycznej – stosowanie profilaktyki,
- aktywizacja środowiska szkolnego w duchu humanitaryzmu i niesienia pomocy potrzebującym,
- pomoc potrzebującym uczniom poprzez organizowanie zbiórek darów,
- dbanie o bezpieczeństwo poprzez edukację młodzieży w zakresie udzielania pierwszej pomocy,
- promowanie pracy wolontariusza wśród uczniów,
- kształtowanie właściwych postaw m.in. pracowitości, uczciwości, tolerancji, współpracy w grupie, wytrwałości przy realizacji zadań oraz odczuwania satysfakcji z podjętych działań.
Alicja Strus – opiekun Szkolnego Kola PCK
XI edycja Programu „Dziel się Uśmiechem”
Z nowym rokiem szkolnym wystartowała XI edycja Programu edukacyjno-profilaktycznego Orbit® realizowanego przez Mars i Polski Czerwony Krzyż we współpracy z Polskim Towarzystwem Stomatologicznym i Polskim Towarzystwem Stomatologii Dziecięcej. Ogólnopolski program „Dziel się Uśmiechem” powstał w 2013 roku. Projekt jest odpowiedzią na utrzymujący się problem próchnicy wśród najmłodszych.
Już w październiku nasi uczniowie klas 0-3 oraz zerówki przedszkolnej otrzymają materiały na temat prawidłowej higieny jamy ustnej. Organizatorzy zapewnili angażujące i zgodne z podstawą programową materiały, pozwalające na efektywną edukację i budowanie prawidłowych nawyków wśród uczniów. Zajęcia będą obejmowały zagadnienia związane z budową, rolą i funkcjami zębów oraz ich rodzajami. Wskazane zostaną powody, dla których trzeba dbać o higienę jamy ustnej.
Celem projektu Orbit „Dziel się Uśmiechem” jest przekazanie wiedzy w przystępny sposób, wykorzystując przy tym cztery kroki dla zdrowych i czystych zębów, które w łatwy sposób można włączyć do codziennej rutyny:
1. Szczotkuj – Myj dokładnie zęby pastą z fluorem przynajmniej 2 razy dziennie.
2. Czyść – Stosuj dodatkowe środki higieny jamy ustnej, aby oczyścić przestrzenie międzyzębowe.
3. Żuj – Żuj bezcukrową gumę po jedzeniu i piciu przez 10 minut, gdy nie masz możliwości umycia zębów.
4. Kontroluj – Regularnie, raz na pół roku, odwiedzaj stomatologa.
Podczas spotkania Szkolnego Koła PCK wolontariusze pod okiem p. Alicji Strus zostali zapoznani z regulaminem programu „Dziel się Uśmiechem” oraz zaangażowali się w odbiór materiałów przygotowanych dla naszych uczniów.
Program realizowany jest pod patronatem Szkolnego Koła PCK.
Koordynator Projektu – Alicja Strus – opiekun Szkolnego Koła PCK
25 października – Dzień Młodzieży PCK
25 października przypada Dzień Młodzieży PCK, w tym dniu członkowie i wolontariusze, oraz wszyscy związani z Młodzieżą PCK świętują. Dziękuję Wam za czas, zaangażowanie i każdy najmniejszy choćby gest dobroci, który znaczy wiele, bowiem z małych rzeczy powstają przecież wielkie. To właśnie dzięki Wam każdego dnia dajemy świadectwo, że ”Człowiek jest wielki nie przez to, co posiada, lecz przez to, kim jest; nie przez to co ma, lecz przez to, czym dzieli się z innymi”. W tym wyjątkowym czasie składam Wam najserdeczniejsze życzenia wszystkiego, co najlepsze by każdy dzień uczył Was jeszcze nowych rzeczy, pozwalał dostrzegać dobroć ludzi i zadowolenie potrzebujących oraz przynosił satysfakcję z podejmowanych działań. Oby Wasz zapał nigdy nie wygasł, lecz „wędrował” jak iskierka dalej, zasilając szeregi Czerwonokrzyskich Zapaleńców.
Alicja Strus – opiekun Szkolnego Koła PCK
XI edycja program „Dziel się Uśmiechem”
Nasza szkoła przystąpiła do programu edukacyjno - profilaktycznego „Dziel się Uśmiechem”. W ramach programu organizatorzy oraz partnerzy merytoryczni podkreślają, jak istotne jest budowanie zdrowych i dobrych nawyków od najmłodszych lat, aby uniknąć zachorowania na próchnicę w przyszłości. Pani Alicja Strus wraz z wolontariuszami Szkolnego Koła PCK przy współpracy z pielęgniarkami szkolnymi w małej i dużej Jedynce zorganizowała i przeprowadziła takie edukacyjne zajęcia. Uczniowie klas: II C, II E, III D, III A z ogromnym zaciekawieniem i zaangażowanie brali w nich udział. Wysłuchali pogadanek na temat budowy, roli i funkcji zębów. Poruszona została również kwestia próchnicy oraz sposoby zapobiegania chorobom zębów: prawidłowe ich szczotkowanie, przybory do utrzymania czystości zębów, właściwe odżywianie. Każdy uczeń otrzymał bezpłatne materiały edukacyjne: zeszyt ćwiczeń oraz paczkę bezcukrowych gum Orbit co wywołało uśmiech na ich twarzach. Zdobyta wiedza płynąca z programu zostanie z dziećmi na długie lata i zachęci je do dzielenia się uśmiechem w dorosłym życiu. Wszak dziecięcy uśmiech to jedno z najpiękniejszych zjawisk na świecie. Jest synonimem szczęścia i radości. Aby był także symbolem zdrowia, od najmłodszych lat warto dbać o budowanie odpowiednich nawyków. W ramach programu „Dziel się Uśmiechem” edukujemy dzieci oraz ich rodziców, kładąc szczególny nacisk na kształtowanie i kultywowanie dobrych wzorów, które jak wiemy są kluczem do sukcesu w walce z próchnicą. Takie zajęcia zostaną przeprowadzone we wszystkich klasach pierwszego etapu edukacyjnego oraz zerówce szkolnej i przedszkolnej.
W WALCE Z PRÓCHNICĄ NAJWAŻNIEJSZA JEST PROFILAKTYKA I DBAŁOŚĆ O SYSTEMATYCZNĄ PIELĘGNACJĘ JAMY USTNEJ
Program realizowany jest pod patronatem Szkolnego Koła PCK
Koordynator Projektu – Alicja Strus – opiekun Szkolnego Koła PCK
20
Podsumowanie akcji „Gorączka złota PCK 2023”
Nasza szkoła brała udział w ogólnopolskiej akcji „Gorączka Złota PCK”. Dnia 15.06.2023r. Szkolne Koło PCK zakończyło zbiórkę pieniędzy. Uczniowie naszej szkoły zebrali imponującą sumę 26,74 kg monet o nominałach 1, 2 i 5 groszy. Kwota ta została przekazana do Oddziału Rejonowego PCK w Łukowie w dniu zakończenia akcji. Zbiórka w ramach "Gorączki Złota" trwała od początku maja do 15 czerwca 2023r. Jej głównym celem było pozyskanie funduszy na sfinansowanie kolonii letnich, zakup szkolnych wyprawek i pomocy edukacyjnych, działalność świetlic PCK oraz pomoc rzeczową dla dzieci z najuboższych rodzin.
Chcielibyśmy serdecznie podziękować wszystkim uczniom, przedszkolakom oraz nauczycielom za wsparcie działań Szkolnego Koła PCK, a także wolontariuszom za pomoc przy wrzucaniu do skarbonek i ważeniu monet. Wspólnie pomagamy potrzebującym dzieciom. Pomagajmy razem.
Z czerwonokrzyskim pozdrowieniem
Opiekun SK PCK Alicja Strus
8
„Trzymaj Formę!”
Polski Czerwony Krzyż promuje zdrowie rozpowszechniając wiedzę na temat znaczenia zdrowia, sposobu dbania o nie i kształtowanie odpowiednich postaw. Dnia 9 listopada 2023r. w klasie V B odbyły się profilaktyczne zajęcia „Trzymaj Formę!” z Ogólnopolskiego Programu Edukacyjnego, którego inicjatywa propaguje zdrowy styl życia wśród młodzieży szkolnej oraz promuje zbilansowane odżywianie połączone z regularną aktywnością fizyczną. Uczniowie pogłębili swoją wiedzę o znaczeniu prawidłowo zbilansowanej diety i aktywności
fizycznej dla organizmu człowieka. Poznali „talerz zdrowego żywienia”, został on zilustrowany graficznie w sposób prosty i przejrzysty w postaci talerza pełnego różnorodnych produktów, który symbolizuje zalecane proporcje poszczególnych grup produktów w całodziennej diecie. Utrwalili zasady prawidłowego odżywiania się oraz jak dbać o swoje zdrowie. Dowiedzieli się również w jaki sposób należy odczytywać informacje zamieszczone na opakowaniach produktów spożywczych. Bardzo dziękujemy panu Stanisławowi Chudzikowi za przeprowadzenie tych niezwykle ciekawych i interesujących zajęć.Alicja Strus
6
Szkolne Koło PCK zaprasza uczniów klas III - VIII Do udziału w Konkursie plastycznym promującym Honorowe Krwiodawstwo na plakat do wiersza „Życiodajna krwinka” autor: Agata Dziechciarczyk
XI edycja program „Dziel się Uśmiechem” w zerówkach
W piątek 17 listopada 2023r. uczniowie zerówek szkolnej i przedszkolnej mieli okazję uczestniczyć w zajęciach programu edukacyjno - profilaktycznego „Dziel się Uśmiechem” zorganizowanych przez Szkolne Koło PCK i współpracy z panią pielęgniarką. Dzieci z zainteresowaniem wysłuchały pogadanek na temat budowy, roli i funkcji zębów. Obejrzały przygotowaną prezentację i poznały cztery kroki do pięknego uśmiechu. Utrwaliły jak w prawidłowy sposób należy szczotkować zęby. Poznały przybory do utrzymania czystości zębów i przestrzeni międzyzębowych. Dowiedziały się, że kontrola u lekarza stomatologa powinna odbywać się co najmniej 2 razy w roku. Podczas prawidłowej higieny jamy ustnej ważną rzeczą jest także żucie bezcukrowej gumy Orbit po jedzeniu i piciu przez 10 minut, gdy nie mamy możliwości umycia zębów. Na zakończenie zajęć wszyscy otrzymali bezpłatne materiały edukacyjne: zeszyt ćwiczeń oraz paczkę bezcukrowych gum Orbit co wywołało radość i uśmiech na ich twarzach. W ramach programu „Dziel się Uśmiechem” edukujemy dzieci oraz ich rodziców, kładąc szczególny nacisk na kształtowanie i kultywowanie dobrych wzorów, które jak wiemy są kluczem do sukcesu w walce z próchnicą. Już niebawem wolontariusze Szkolnego Koła PCK zawitają do kolejnych uczniów pierwszego etapu edukacyjnego.
Program realizowany jest pod patronatem Szkolnego Koła PCK
Koordynator Projektu – Alicja Strus – opiekun Szkolnego Koła PCK
3
Dni Honorowego Krwiodawstwa PCK
22 - 26 listopada to Dni Honorowego Krwiodawstwa PCK, z tej okazji Szkolne Koło PCK zaprosiło wyjątkowego gościa, prezesa Klub HDK "Ostoja" w Łukowie Pana Sebastiana Ignaciuka, który przeprowadził zajęcia w kl. V B na temat oddawania krwi. Uczniowie obejrzeli film oraz wysłuchali pogadanki. Z ogromnym zaciekawieniem uczestniczyli w zajęciach i zadawali wiele pytań zaproszonemu gościowi. Bardzo dziękujemy Panu Sebastianowi Ignaciukowi za przyjęcie zaproszenia i przeprowadzenie tak interesujących zajęć. Dzięki Pana wykładowi wzbogaciliśmy swoją wiedzę w temacie krwiodawstwa. Uczniowie byli zachwyceni informacjami, które nam Pan przekazał. Liczymy na dalszą współpracę.
Alicja Strus - opiekun Szkolnego Koła PCK
4
Zajęcia profilaktyczne „Dziel się Uśmiechem” w klasie III C
Dnia 24.11.2023 r. Szkolne Koło PCK wraz z Panią pielęgniarką odwiedzili klasę III C, w której przeprowadzili kolejne zajęcia z cyklu programu edukacyjno - profilaktycznego „Dziel się Uśmiechem”. Uczniowie wysłuchali pogadanki jak prawidłowo dbać o higienę jamy ustnej oraz obejrzeli animację, która wyjaśniła jak istotne jest budowanie zdrowych i dobrych nawyków od najmłodszych lat, aby uniknąć zachorowania na próchnicę w przyszłości. Wolontariusze wręczyli uczniom bezpłatne materiały edukacyjne, które z dużym zainteresowaniem wszyscy przeglądali a prezent w postaci paczki gum Orbit wzbudził radość.
Program realizowany jest pod patronatem Szkolnego Koła PCK
Koordynator Projektu – Alicja Strus – opiekun Szkolnego Koła PCK
7
MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ WOLONTARIUSZA
5 grudnia to Międzynarodowy Dzień Wolontariusza, z tej okazji uczeń Maksymilian Zaniewicz z klasy 5b przygotował prezentację o działalności Szkolnego Koła PCK, którego jest członkiem. Zapraszamy do obejrzenia.
Brawo Maks, świetna robota!
Alicja Strus opiekun Szkolnego Koła PCK
Rozstrzygnięcie konkursu plastycznego “Życiodajna krwinka”
W naszej szkole odbył się konkurs dla uczniów klas III-VIII na plakat do wiersza „Życiodajna krwinka” autorstwa p. Agaty Dziechciarczyk promujący Honorowe Krwiodawstwo. Konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem, wpłynęło 71 prac, których galeria zdobi korytarz na drugim piętrze naszej szkoły. Laureaci otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz nagrody rzeczowe a wszyscy uczestnicy nagrody pocieszenia. Serdecznie dziękuję Panu Sebastianowi Ignaciukowi Prezesowi Klubu Honorowych Dawców Krwi „Ostoja” w Łukowie oraz Pani Barbarze Ignaciuk za przekazane upominki i wsparcie w organizacji konkursu. To dzięki Państwa hojności radość i uśmiechy pojawiły się na twarzach nagrodzonych uczniów. Ogromne brawa należą się wszystkim uczestnikom za udział w konkursie a laureatom serdecznie gratuluję. Dziękuję również za pomoc wolontariuszom Szkolnego Koła PCK. Jesteście jak zawsze niezawodni! Konkurs realizowany był pod patronatem Szkolnego Koła PCK.
Laureaci konkursu:Klasy VIII
I miejsce Paweł Borkowski kl. 8c
Klasy VI
I miejsce Gabriela Lipiec kl. 6b
Klasy V
I miejsce Milena Lipiec 5a
I miejsce Julia Ignaciuk 5b
II miejsce Filip Kaniewski 5b
II miejsce Hubert Kachniarz 5b
III miejsce Julia Kozłowicz 5b
III miejsce Julian Tymon 5b
Klasy IV
I miejsce Alicja Rokicka kl. 4a
I miejsce Milena Tymińska kl. 4a
II miejsce Weronika Rola kl. 4b
II miejsce Szymon Świderski kl. 4a
III miejsce Marta Staniak kl. 4b
Klasy III
I miejsce Zuzanna Żyłka kl. 3a
II miejsce Martyna Kardas kl. 3a
III miejsce Maja Łazuga kl. 3a
I miejsce Aleksandra Domańska kl. 3b
I miejsce Miłosz Sadło kl. 3b
II miejsce Michalina Juchniewicz kl. 3b
III miejsce Lena Czerwonogrodzka kl. 3b
III miejsce Lena Jawoszek kl. 3b
I miejsce Filip Karlewicz kl. 3c
I miejsce Laura Kempa kl. 3c
II miejsce Maja Daniluk kl. 3c
III miejsce Alan Pieniak kl. 3c
I miejsce Lena Janiak kl. 3d
I miejsce Jagoda Kopiejek kl. 3d
II miejsce Maja Matyjasek kl. 3d
II miejsce Amelia Sztukiewicz kl. 3d
III miejsce Zuzanna Jalowska kl. 3d
GRATULACJE!!!
Alicja Strus opiekun Szkolnego Koła PCK
14
XI edycja program „Dziel się Uśmiechem” w klasie Ia i Ib
W środę 21 lutego 2024r. uczniowie klas: Ia i Ib mieli okazję uczestniczyć w zajęciach programu edukacyjno - profilaktycznego „Dziel się Uśmiechem” zorganizowanych przez Szkolne Koło PCK i współpracy z panią pielęgniarką. Dzieci z zainteresowaniem wysłuchały pogadanek na temat budowy, roli i funkcji zębów. Obejrzały przygotowaną prezentację i poznały cztery kroki do pięknego uśmiechu. Utrwaliły jak w prawidłowy sposób należy szczotkować zęby. Poznały przybory do utrzymania czystości zębów i przestrzeni międzyzębowych. Dowiedziały się, że kontrola u lekarza stomatologa powinna odbywać się co najmniej 2 razy w roku. Podczas prawidłowej higieny jamy ustnej ważną rzeczą jest także żucie bezcukrowej gumy Orbit po jedzeniu i piciu przez 10 minut, gdy nie mamy możliwości umycia zębów. Na zakończenie zajęć wszyscy otrzymali bezpłatne materiały edukacyjne: zeszyt ćwiczeń oraz paczkę bezcukrowych gum Orbit co wywołało radość i uśmiech na ich twarzach. W ramach programu „Dziel się Uśmiechem” edukujemy dzieci oraz ich rodziców, kładąc szczególny nacisk na kształtowanie i kultywowanie dobrych wzorów, które jak wiemy są kluczem do sukcesu w walce z próchnicą. Już niebawem wolontariusze Szkolnego Koła PCK zawitają do kolejnych uczniów pierwszego etapu edukacyjnego.
Program realizowany jest pod patronatem Szkolnego Koła PCK
Koordynator Projektu – Alicja Strus – opiekun Szkolnego Koła PCK
8
XI edycja program „Dziel się Uśmiechem” w klasie III b
W środę 27 marca 2024r. uczniowie klasy III b wzięli udział w zajęciach programu edukacyjno - profilaktycznego „Dziel się Uśmiechem” zorganizowanych przez Szkolne Koło PCK. Dzieci z zainteresowaniem obejrzały przygotowaną prezentację i poznały cztery kroki do pięknego uśmiechu. Utrwaliły jak w prawidłowy sposób należy szczotkować zęby. Dowiedziały się, że podczas prawidłowej higieny jamy ustnej ważną rzeczą jest także żucie bezcukrowej gumy Orbit po jedzeniu i piciu przez 10 minut, gdy nie mamy możliwości umycia zębów. Na zakończenie zajęć wolontariusze wręczyli swoim młodszym kolegom bezpłatne materiały edukacyjne oraz paczkę gum Orbit co wywołało radość na ich twarzach. W ramach programu „Dziel się Uśmiechem” edukujemy dzieci oraz ich rodziców, kładąc szczególny nacisk na kształtowanie i kultywowanie dobrych wzorów, które jak wiemy są kluczem do sukcesu w walce z próchnicą.
Program realizowany jest pod patronatem Szkolnego Koła PCK
Koordynator Projektu – Alicja Strus – opiekun Szkolnego Koła PCK
7
Spotkanie z „Labiryntem”
Światowy Miesiąc Autyzmu jest powszechnie obchodzony w kwietniu, jako kontynuacja przypadającego na 2 kwietnia Światowego Dnia Świadomości Autyzmu. Z tej okazji dnia 12.04.2024r. w naszej szkole odbyło się wyjątkowe spotkanie dla uczniów klas IV-VI wraz z nauczycielami, któremu towarzyszył kolor niebieski. Szkolne Koło PCK oraz Szkolny Klub Wolontariatu zaprosili Panią Prezes Grażynę Kulik i Panią Wice Prezes Monikę Siwiak z Łukowskiego Stowarzyszenia Wspierania Osób z Autyzmem i Ich Rodzin "Labirynt". Podczas pogadanki zostaliśmy zapoznani z pojęciem „autyzm”, charakterystycznymi cechami jakie występują u osób z tym zaburzeniem. Dowiedzieliśmy się jakie problemy i trudności w rozumieniu świata mają osoby ze spektrum autyzmu. Głównym celem tego spotkania było rozbudzenie tolerancji wobec rówieśników, którzy inaczej rozwijają się i dostrzegają świat. Pamiętajmy zwłaszcza w tym miesiącu, abyśmy wszyscy przypominali o tym, jak istotne jest zrozumienie i akceptacja osób z autyzmem oraz jak ważne jest okazywanie tym osobom empatii. Bądźmy razem!
Alicja Strus, Karolina Dębiak
2
NIEBIESKIE IGRZYSKA
W dniu 17 kwietnia 2024 roku odbyła się część sportowa naszych „Niebieskich Igrzysk”. Wydarzenie, które zainaugurowało spotkanie z paniami ze Stowarzyszenia Wspierania Autyzmu i Ich Rodzin „Labirynt” ma na celu podniesienie wiedzy na temat autyzmu. Data jest nieprzypadkowa – kwiecień jest miesiącem świadomości autyzmu. Część sportowa polegała na rozgrywkach pomiędzy klasami w piłkę ręczną. Uczniowie klas IV – VI zagrali pomiędzy sobą mecze. Każda klasa musiała zmierzyć się z rówieśnikami z równoległych klas. Nasze sportowe oddziały wspierały swoich kolegów i koleżanki poprzez prowadzenie rozgrzewki czy sędziowanie. Była to bardzo emocjonująca rywalizacja z zachowaniem zasad Fair Play. Najlepsi za zajęcie pierwszych miejsc otrzymali puchary, a reszta klas dostała pamiątkowe dyplomy za udział. Wszyscy uczniowie, którzy wzięli udział w naszej akcji otrzymali słodki upominek.
Klasyfikacja rozgrywek:
Klasy 4: 1 miejsce – 4B, 2 miejsce – 4A, 3 miejsce – 4D
Klasy 5: 1 miejsce – 5D, 2 miejsce – 5A, 3 miejsce – 5B
Klasy 6: 1 miejsce – 6B, 2 miejsce – 6C, 3 miejsce – 6A
Oczywiście całe wydarzenie nie mogłoby się odbyć, gdyby nie pomoc wielu osób, dlatego też serdecznie dziękujemy Dyrekcji i Radzie Rodziców za pomoc finansową w zakupie słodkich upominków. Dziękujemy również p. Januszowi Rzymowskiemu i p. Robertowi Samujło, którzy czuwali nad właściwym przebiegiem meczy. Dziękujemy także p. Iwonie Dębowskiej i p. Annie Prokopowicz za przygotowanie pięknej dekoracji. Serdecznie dziękujemy p. Grażynie Rychlik za pomoc w organizacji części sportowej wydarzania oraz za sędziowanie rozgrywanych spotkań. Serdecznie dziękujemy wszystkim nauczycielom i uczniom za udział w pierwszej edycji „Niebieskich Igrzysk”. Do zobaczenia za rok!
Alicja Strus, Karolina Dębiak
10
NIEBIESKI BIEG
W ramach obchodów Światowego Dnia Wiedzy na temat Autyzmu, 19 kwietnia 2024 r. delegacja uczniów Szkolnego Koła PCK wspólnie ze Szkolnym Klubem Wolontariatu wraz z p. Alicją Strus i p. Karoliną Dębiak oraz uczniowie klas IB i IIC z p. Iwoną Muszyńską, p. Karoliną Budziak, p. Marzeną Rzymowską uczestniczyli w Niebieskim Biegu w ramach akcji "Zaświeć się na niebiesko dla autyzmu". Impreza odbywała się w Parku Miejskim w Łukowie a jej organizatorami było Łukowskie Stowarzyszenie Wspierania Osób z Autyzmem i ich Rodzin „LABIRYNT” oraz Ośrodek Sportu i Rekreacji w Łukowie i Łukowski Ośrodek Kultury. Wydarzenie mocno w tym roku pokrzyżowała kapryśna pogoda jednakże humory dopisywały wszystkim wytrwałym. Celem spotkania było zwrócenie uwagi na zaburzenie jakim jest autyzm. Każdy uczestnik otrzymał pamiątkowy medal i słodki upominek. Imprezę uświetniły występy artystyczne naszych uczennic Aleksandry Domańskiej, Agaty Domańskiej, Julii Wardak oraz Mariki Lisek pod opieką p. Anny Pudełek za co składamy serdeczne podziękowania.
Alicja Strus, Karolina Dębiak
13
Udział w projekcie „ZSZYWAMY POKOLENIA”
Dnia 21.05.2024r. odbyły się pierwsze zajęcia, na które wolontariusze Szkolnego Koła PCK zostali zaproszeni przez Klub Seniora PCK w Łukowie w ramach realizacji projektu „ZSZYWAMY POKOLENIA”. Nawiązuje on do łączenia, wymiany i transferu wiedzy i umiejętności pomiędzy pokoleniami. Celem projektu jest integracja środowiska senioralnego z dziećmi w wieku szkolnym. Wzmocnienie więzi międzypokoleniowych poprzez wymianę doświadczeń i umiejętności. Wspólne spędzanie czasu oraz podejmowanie działań, których efekty będą prezentowane w finale projektu. W ramach projektu zaplanowanych zostało szereg działań artystycznych, wspólne spędzanie czasu na świeżym powietrzu, piknik integracyjny oraz wystawa prac. Na dzisiejszych zajęciach seniorzy nauczyli nas robić piękne serca z papierowej wikliny, które powstały ze zwykłych, codziennych gazet. Serdecznie dziękujemy za zaproszenie i wspólnie spędzony czas Pani Magdalenie Kazimierak – Sadło oraz wspaniałym seniorom za życzliwość i cierpliwość.
Alicja Strus opiekun Szkolnego Koła PCK
1
"Dziel się uśmiechem"
Wolontariusze Szkolnego Koła PCK po raz kolejny odwiedzili swoich młodszych kolegów. Tym razem złożyli wizyty w klasach: IC, ID i IIA dzieląc się wiedzą na temat prawidłowej higieny jamy ustnej z projektu "Dziel się uśmiechem", do którego przystąpiła nasza szkoła. Były to ciekawe i pełne praktycznej wiedzy lekcje, którą obiecali stosować codziennie.
Alicja Strus opiekun Szkolnego Koła PCK
11
"Zajęcia z seniorami"
Dnia 28.05.2024r. i 4.06.2024r. odbyły się kolejne zajęcia, na które wolontariusze Szkolnego Koła PCK zostali zaproszeni przez Klub Seniora PCK w Łukowie w ramach realizacji projektu „ZSZYWAMY POKOLENIA”. Wspólne spędzanie czasu z seniorami to rzecz piękna. Tyle ile serca wkładają w przekazanie zdobytej wiedzy młodemu pokoleniu jest po prostu bezcenne. Młodzi wolontariusze poznali już nową ciekawą i nieznaną do tej pory technikę robienia wikliny papierowej, wykorzystując do tego makulaturę. Potrafią zrobić także róże i krokusy z krepiny. Wykazali się florystycznymi umiejętnościami dekorując serca i wianki. To były bardzo kreatywne zajęcia. Już nie możemy doczekać się kolejnych...
Alicja Strus opiekun Szkolnego Koła PCK
10
Dziel się uśmiechem
Po raz ostatni w tym roku szkolnym odbyły się zajęcia z programu "Dziel się uśmiechem" w klasach II B i II D. Praktyczna wiedza dotycząca profilaktyki oraz higieny jamy ustnej napewno przyda się również w okresie wakacyjnym. Pamiętajcie: "Żeby zdrowe zęby mieć, trzeba tylko chcieć".
Alicja Strus opiekun Szkolnego Koła PCK
7
Realizacja projektu "ZSZYWAMY POKOLENIA" z Klubem Seniora PCK
Dnia 11, 13 i 18 czerwca 2024r. wolontariusze ze Szkolnego Koła PCK pod opieką p. Alicji Strus uczestniczyli w kolejnych zajęciach w ramach realizacji projektu „ZSZYWAMY POKOLENIA” organizowanych przez Klub Seniora PCK. Był to bardzo kreatywnie spędzony czas z wspaniałymi seniorami, którzy włożyli wiele serca aby przekazać nam swoją praktyczna wiedzę, którą sami zdobyli. Tym razem na zajęciach uczyliśmy się szydełkowania oraz malowaliśmy obrazy na szkle co sprawiło nam wiele frajdy i satysfakcji z powstałych prac. Serdecznie dziękujemy za zaproszenie. Nie możemy doczekać się dalszej współpracy w przyszłym roku szkolnym...
Alicja Strus opiekun Szkolnego Koła PCK
23
Wycieczka do Rezerwatu Przyrody Jata
Na zakończenie projektu "ZSZYWAMY POKOLENIA" dnia 19 czerwca 2024r. wolontariusze Szkolnego Koła PCK pod opieką p. Alicji Strus uczestniczyli w wycieczce do Jaty, wspólnie z Klubem Seniora PCK w Łukowie. Podczas spaceru z przewodnikiem w Rezerwacie Przyrody Jata dzieci oraz seniorzy poznali unikatowe rośliny Rezerwatu. Spacer miał też na celu integrację międzypokoleniową w pięknym otoczeniu Rezerwatu. Spotkanie zakończyło się piknikiem integracyjnym, na którym piekliśmy kiełbaski na ognisku. Bardzo dziękujemy seniorom za wspólnie spędzony cza. Udział w projekcie był dla nas ciekawym i cennym doświadczeniem.
Alicja Strus Opiekun Szkolnego Koła PCK
6
Podsumowanie projektu "ZSZYWAMY POKOLENIA" - projekt seniorów z Klubu Seniora PCK w Łukowie z wolontariuszami Szkolnego Koła PCK z SP1 w Łukowie
Wolontariusze Szkolnego Koła PCK uporządkowali zaniedbane groby
Przed zbliżającym się Świętem Zmarłych, 30 października wolontariusze Szkolnego Koła PCK, które funkcjonuje w naszej szkole porządkowali opuszczone i zaniedbane groby najmłodszych na cmentarzu w Łukowie. Celem naszej akcji jest nie tylko pomoc, ale także kształtowanie postaw patriotycznych i szacunku, wdrażanie do odpowiedniego zachowania się w miejscach pamięci narodowej i miejscach publicznych. Młodzież uświadomiła sobie, że ludzie którzy odeszli, zasłużyli na taki gest. Wielu ze zmarłych, którzy spoczywają na cmentarzu nie ma już rodzin i znajomych, którzy by mogli zadbać o ich miejsca wiecznego spoczynku dlatego młodzież i ludzie dobrej woli powinni o Nich pamiętać. Prace porządkowe przebiegały sprawnie, a po uprzątnięciu zostały zapalone znicze. Mamy nadzieję, że sprzątanie cmentarza przez naszych wolontariuszy stanie się tradycją.
Dziękujemy wspaniałej młodzieży oraz opiekunowi Szkolnego Koła PCK p. Alicji Strus
8Kiermasz cias na Światowy Dzień Kundelka
29 października w naszej szkole odbył się kiermasz ciast z okazji Światowego Dnia Kundelka. Wspólnie udało nam się uzbierać 1646 zł, za które zostanie zakupiona karma dla piesków ze Schroniska „Zwierzaki do Wzięcia” w Goździe koło Kłoczewa. Dziękujemy serdecznie uczniom i rodzicom uczniów z klas 5a, 5b i 5c, a także wolontariuszom ze Szkolnego Klubu Wolontariatu i Szkolnego Koła PCK za przygotowanie pysznego ciasta. Dziękujemy również p. Iwonie Dębowskiej, p. Iwonie Kołodziejczyk, p. Annie Orzeł – Reżce za pomoc w organizacji kiermaszu.
Wszystkim osobom, które zakupiły ciastko serdecznie dziękujemy za przekazaną cegiełkę. Jesteście cudowni! 😊
Samorząd Uczniowski, Szkolny Klub Wolontariatu, Szkolne Koło PCK
20