Konkurs
Międzynarodowy Dzień Liczby π
- 4
Liczba Pi jest jedną z pierwszych odkrytych przez człowieka liczb niewymiernych i nie da się jej przedstawić ani pod postacią skończonej liczby, ani jako wynik dzielenia dwóch liczb. Data 14 marca została wybrana z powodu skojarzeń z pierwszymi cyframi rozwinięcia dziesiętnego liczby Pi.
„14 marca” zapisywana jest w USA, jako „3.14”.
Tego dnia uczniowie naszej szkoły mogli pogłębić swoją wiedzę na temat tej wyjątkowej liczby. Gazetki tematyczne w pracowniach matematycznych i na korytarzu szkolnym skłaniały do odkrywania wielu ciekawostek o liczbie Pi. Na lekcjach matematyki każdy uczeń miał okazję rozwijać swoje, nawet ukryte talenty poprzez: tworzenie miasta liczby Pi z budynkami o wysokości odpowiadającej kolejnym cyfrom rozwinięcia dziesiętnego, skojarzenia wyrazowe rozpoczynające się na „pi”, rozwiązywanie testu na podstawie prezentacji multimedialnej, pracę nad krótkim opowiadaniem, w którym kolejne słowa odpowiadają liczbie cyfr rozwinięcia dziesiętnego liczby Pi czy zabawę z kodowaniem wykorzystującą wiedzę z różnych działów matematyki.
Mamy nadzieję, że każdy uczeń znalazł coś interesującego dla siebie.
Zespół matematyków SP1
Dzień Świętego Patryka
- 6
Dnia 15.03.2024 r. uczniowie klasy 4b uczcili Dzień Świętego Patryka.
Święto to wypada 17 marca. Jest to święto irlandzkie, o wymiarze narodowo-religijnym. Święty Patryk to patron tego kraju.
Według różnych legend, święty Patryk był cudotwórcą, który przywracał wzrok niewidomym, życie umarłym, a Irlandię uwolnił od plagi węży. Dlatego na obrazach jest często przedstawiany jako mnich, przydeptujący stopą węża.
Podczas lekcji języka angielskiego Pani Lidia Radomyska przedstawiła historię i tradycje związane z Dniem św. Patryka. Uczniowie nie zapomnieli również o ubraniu z akcentem zielonego koloru. Praca plastyczna, którą wykonywali sprawiła uczniom wiele radości. ☘️☘️☘️☘️☘️☘️☘️☘️🍀
Iwona Kołodziejczyk.
Podziękowania dla wolontariuszy
- 4
W czwartek, 14.03.2024r. wolontariuszy ze Szkolnego Klubu Wolontariatu odwiedziła Pani Joanna Kapitaniuk z Łukowskiego Stowarzyszenia Przyjaciół Zwierząt „Czaruś” wraz z dwoma kotkami: Olim i Shakirą. Pani Joanna opowiedziała uczniom o misji stowarzyszenia, podała kilka ciekawostek o życiu kotów, a także przybliżyła historię Oliego
i Shakiry.Pani Joanna osobiście wręczyła podziękowania wolontariuszom za organizację kiermaszu ciast z okazji Światowego Dnia Kota, z którego dochód został przekazany na zakup karmy dla kociaków z jej stowarzyszenia. Przy tej okazji chcemy również podziękować
za włączenie się w akcję wolontariuszom ze Szkolnego Koła PCK oraz uczniom klasy 4a, którzy również upiekli słodkości na to wydarzenie.Serdecznie dziękujemy również wszystkim, którzy zakupili ciastka, bo to właśnie dzięki Wam udało nam się pomóc takim słodziakom jak Oli czy Shakira. Małe działania sprawiają, że świat jest coraz piękniejszy! Jest w nas moc ♥♥♥!
Opiekunowie SU i SZKW
Samorząd Uczniowski i Szkolny Klub Wolontariatu zachęca wszystkich uczniów do uczestniczenia w „Szalonym Wiosennym Tygodniu”.
Wycieczka 4a do Siedlec
- 5
14 marca klasa 4a uczestniczyła w wycieczce do Siedlec. Uczniowie uczestniczyli w warsztatach w „Kulinarnym poddaszu”, gdzie przygotowywali pyszne pasty jajeczne oraz pięknie ozdabiali świąteczne mazurki. Oprócz tego uczniowie zwiedzali fabrykę pociągów STADLER – miejsce, w którym powstają pociągi. Uczniowie nie mogli wyjść z podziwu, ile potrzeba pracy różnych osób, by pociąg wyjechał na tory.
Małgorzata Ostojska, Karolina Dębiak
Dzień Kobiet
8 marca na szkolnych korytarzach zaroiło się od księżniczek i książąt. Wszystko to w ramach akcji, którą Samorząd Uczniowski i Szkolny Klub Wolontariatu zorganizował z okazji Dnia Kobiet. To świetna okazja, by każdy mógł poczuć się wyjątkowo.
Dzień Kobiet
8 marca w świetlicy szkolnej w "dużej jedynce" obchodziliśmy Dzień Kobiet. Chłopcy złożyli swoim koleżankom serdeczne życzenia oraz obdarowali je symbolicznymi upominkami.
Iwona Dębowska, Anna Prokopowicz
Dzień Kobiet w I c
- 8
Dzień Kobiet to wyjątkowy dzień, ważny dla wszystkich kobiet, zarówno tych dużych , jak i małych.
Radosna atmosfera panowała już od samego rana.
Chłopcy złożyli życzenia, tradycyjnie zaśpiewali koleżankom uroczyste
„Sto lat” i wręczyli własnoręcznie wykonane piękne laurki z życzeniami
oraz podarowali kwiatek – tulipan.
Koledzy ze szczególnym zaangażowaniem starali się, aby ten dzień uczynić
wyjątkowo miłym. Uśmiechnięte buzie, a zwłaszcza dziewczynek
świadczyły o miło spędzonym dniu.
Dzień Niedźwiedzia Polarnego
- 9
W ostatnim tygodniu miesiąca lutego dzieci ze świetlicy w "dużej jedynce" obchodziły Dzień Niedźwiedzia Polarnego. Oglądając film edukacyjny dowiedziały się, gdzie mieszka król bieguna północnego, co je i jak wychowuje swoje młode. Poznały cechy wyglądu i zachowania, które umożliwiają mu przetrwanie w niegościnnym środowisku Arktyki oraz wyzwania z jakimi spotyka się w obliczu zmian klimatu. Chętnie słuchały ciekawostek o tym fascynującym zwierzęciu. Jedna z ciekawszych to ta, że niedźwiedź polarny wcale nie jest biały! Zdobytą wiedzę wykorzystały do porównania dwóch niedźwiedzi: polarnego i brunatnego oraz ułożenia ich charakterystyki. Aktywnością, która wzbudziła duże zainteresowanie okazało się doświadczenie: "Dlaczego niedźwiedź nie marznie?" Uświadomiło ono dzieciom jak warstwa tłuszczu izoluje niedźwiedzia i pozwala mu wytrzymać w lodowatej wodzie. Ciekawym zajęciem było przygotowanie z papieru niedźwiedzich łap naturalnej wielkości. Swoje "pięć minut" mieli też mali artyści. Niedźwiedzie polarne przez nich wykonane pięknie prezentują się w świetlicowej galerii prac. Dzień Niedźwiedzia Polarnego wykorzystaliśmy również do przypomnienia, że zmiany klimatu zależą od nas wszystkich a los niedźwiedzia polarnego i jego sąsiadów leży w naszych rękach.
Iwona Dębowska, Anna Prokopowicz
8 marca w świetlicy szkolnej
- 14
8 marca w świetlicy szkolnej w "Małej Jedynce" obchodziliśmy uroczyście „Dzień Kobiet”. Z tej okazji zostały zorganizowane liczne aktywności. Dzieci w drużynach rozwiązywały krzyżówkę. Aby umilić to święto paniom pracującym w szkole, chłopcy złożyli życzenia oraz ofiarowali okolicznościowe kartki.
„Szkolne Przygody Gangu Mocniaków”
- 20
Uczniowie klas IIB i IID wzięli udział w Ogólnopolskim Programie Edukacyjnym „Szkolne Przygody Gangu Mocniaków” i otrzymały nagrody główne.
W ramach tego przedsięwzięcia dzieci wzięły udział w obchodach Dnia Kulinarnych Mocniaków. Gościem specjalnym tych zajęć była pani edukator żywienia, która w profesjonalny sposób przekazała dzieciom wiedzę o roli składników odżywczych oraz zachęciła do spożywania róznorodnych i zbilansowanych posiłków.
Następnie drugoklasiści rozpoczęli przygotowanie drugiego śniadania zgodnie z zasadami zdrowego żywienia. „Mali kucharze” pod czujnym okiem starszych koleżnek wykonali przekąski zawierające 5 grup produktów. Były one kolorowe, pachnące i bardzo smaczne. Wypili też zdrowy napój Shrek zawierający zblendowane owoce z dodatkiem zielonych liści szpinaku.
Na zajęciach artystycznych przygotowali trójwymiarowe produkty spożywcze, które posłużyły do wykonania plakatów „Talerz zdrowego żywienia”. Będą one zdobiły sale i przypominały
o zdrowych nawykach żywieniowych.
To przedsięwzięcie było świetną lekcja promującą zdrowy styl życia.
Gratulujemy zwycięstwa!
Szanowni Rodzice
Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 w Łukowie ogłasza nabór dzieci urodzonych w 2017r.
do I klasy rok szkolny 2024/2025
w terminie 14 marca 2024r. – 05 kwietnia 2024r. w sekretariacie szkoły (ul. Partyzantów 15)
Rekrutacja odbywa się w formie tradycyjnej w oparciu o dokumentację papierową
Dzieci zamieszkałe w obwodzie Szkoły Podstawowej nr 1 w Łukowie przyjmowane są w pierwszej kolejności, na podstawie zgłoszenia.
Formularze należy wypełnić i dostarczyć do sekretariatu szkoły (ul. Partyzantów 15)
Informacje dotyczące rekrutacji:
- Terminy – zawarte w Zarządzeniu nr 3/2024 Burmistrza Miasta Łuków
- Kryteria – zawarte w Uchwale Rady Miasta XIX/159/2020
- Obwód szkoły (wykaz ulic) znajduje się na stronie internetowej: sp1.lukow.pl w zakładce „O szkole”.
- Formularze: wniosek dla dzieci spoza obwodu i zgłoszenie dla dzieci obwodowych znajdują się na stronie internetowej szkoły: sp1.lukow.pl w zakładce „Rekrutacja”.
Więcej informacji pod numerem tel. 25 798 33 57
Spotkanie z pisarzem
- 33
1 marca uczniowie klas 1-2 wzięli udział w spotkaniu z autorem i pisarzem książek dla dzieci – panem Waldemarem Cichoniem. Twórca literatury z wykształcenia jest politologiem. Jest również dziennikarzem o wieloletnim stażu. Obecnie pracuje w Instytucie Technik Innowacyjnych EMAG w Katowicach. Przygodę z pisarstwem dla dzieci i młodzieży rozpoczął w roku 2009. Największą popularność przyniosła mu seria zabawnych opowieści o niesfornym kociaku imieniem Cukierek. Pierwsza z serii książek "Cukierku, ty łobuzie" trafiła na listę lektur szkolnych dla klas I-III. Seria liczy sobie obecnie jedenaście części. Waldemar Cichoń ma jednak w swoim dorobku wiele innych tytułów dla młodego czytelnika. Są to między innymi: "Seria o psie Riko", pisana językiem śląskim Seria (jakżeby inaczej) "śląska", a także powieść "Skrzat". Spotkanie rozpoczęła pani wicedyrektor Dorota Oskroba, przedstawiając zaproszonego gościa. Następnie autor barwnie i dowcipnie, opowiadał o swojej twórczości i zawodzie pisarza. Podzielił się także informacją o tym, co miało decydujący wpływ na podjęcie decyzji o pisaniu. W czasie spotkania pan Waldemar czytał także fragmenty swoich książek. Opowiedział dzieciom o tym, w jaki sposób powstają książki i jakie osoby pracują nad jej wydaniem. Potem pisarz podpisywał swoje książki dzieciom. Spotkanie z autorem ulubionej lektury, zdobycie jego autografu to była prawdziwa frajda dla każdego ucznia. Pan Waldemar Cichoń wzbudził ogromną sympatię wśród uczestników spotkania, dlatego oprócz podziękowania, dzieci postanowiły złożyć Mu życzenia i zaśpiewać „Sto lat” z okazji zbliżających się urodzin . Spotkanie upłynęło w bardzo miłej i serdecznej atmosferze. Mamy nadzieję, że wpłynie ono znacząco na poprawę wzrostu czytelnictwa wśród uczniów.
Ogłoszenie
Światowy Dzień Kota
Świętowaliśmy Międzynarodowy Dzień Kundelka, więc Kot chyba by się obraził, gdybyśmy pominęli jego święto...
20 lutego Samorząd Uczniowski i Szkolny Klub Wolontariatu wraz z Szkolnym Kołem PCK i uczniami z klasy 4 A zorganizowali kiermasz ciast, z którego dochód zostanie przeznaczony na zakup karmy dla kociaków będących pod opieką łukowskiego Stowarzyszenia Przyjaciół Zwierząt "Czaruś". Dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się do akcji.
Walentynkowe Wyzwanie Wokalne – Sukces naszych wokalistek!
Walentynkowe Wyzwanie Wokalne to ogólnopolski konkurs piosenki online, organizowany z okazji Walentynek. Konkurs miał na celu promowanie młodych talentów wokalnych oraz ich pasji do śpiewu. Dziewczynki musiały wybrać piosenkę z tekstem nawiązującym do Walentynek, nagrać ją samodzielnie w domu, następnie wypełnić formularz zgłoszeniowy online, z podaniem linku do wykonywanej piosenki. Lista osób zakwalifikowanych była bardzo długa. Do finału zakwalifikowały się Agata i Aleksandra Domańska oraz Julia Wardak. Jury przyznało następujące miejsca:
NAGRODA GŁÓWNA 300 zł – Agata Domańska, uczennica klasy piątej
I MIEJSCE – Aleksandra Domańska, uczennica klasy trzeciej
WYRÓŻNIENIE SPECJALNE - Julia Wardak, uczennica klasy siódmej
Gratulujemy!
„Zwierzaki cudaki na siedmiu kontynentach naszego świata”
- 7
W ramach innowacji pedagogicznej „Zwierzaki cudaki na siedmiu kontynentach naszego świata” uczniowie klasy II d poznali kolejny kontynent-Amerykę Południową. Obejrzeli prezentację z której dowiedzieli się ile państw znajduje się na tym kontynencie, zwrócili uwagę na największe stolice np. Brazylię oraz na zabytki takie jak posąg Jezusa w Rio de Janeiro. Dzieci wiedzą jaka jest najdłuższa rzeka na świecie, jaką nazwę nosi najwyżej położone jezioro oraz że warzywa takie jak: ziemniaki, papryka, pomidory, kolba kukurydzy pochodzą właśnie z Ameryki Południowej. Szczególne zainteresowanie wśród uczniów wzbudziły zwierzęta żyjące w omawianym kraju takie jak: jaguary, lamy, tukany, kapibary czy ptaszniki. Dzieci zwróciły szczególną uwagę na leniwce, które są bohaterami licznych kreskówek, filmów animowanych np. „Zwierzogród”. Zapoznali się z ich środowiskiem i warunkami życia. Każdy uczeń próbował narysować to zwierzę zgodnie ze wskazówkami. Natomiast w czasie zajęć wychowania fizycznego dzieci naśladowały leniwce-pokonywały tor przeszkód w zwolnionym tempie.
Wernisaż Mikołaja Żaczka
- 5
W dniu 26.02.2024r. w świetlicy w małej Jedynce odbył się wernisaż prac plastycznych Mikołaja Żaczka i towarzyszących im prac Leona Bogusza - uczniów klasy 2b. Prace Mikołaja wprowadzają oglądających w świat bajkowej, kolorowej przyrody. Przewodnim tematem prac są ptaki, a szczególnie papużki nierozłączki. Jego rysunki wprowadzają w pogodny nastrój, są barwne. Mikołaj posługuje się najczęściej kredkami. Robi to w sposób doskonały, ponieważ kolorystyka przechodzi jedna w drugą. Ma też ciekawy sposób cieniowania. Gratulujemy i czekamy na więcej!Prace Leona są przeciwieństwem prac Mikołaja, a zarazem ich uzupełnieniem. Leon minimalizuje ilość barw. Opiera się na barwach szarej i czarnej. Prace są stonowane kolorystycznie. Leon bardzo dobrze cieniuje. Tematyką jego prac jest portret. Rysuje bardzo dojrzałe. Myślimy, że rośnie nam młody portrecista. 🙂 Gratulujemy i również czekamy na więcej!
Myślę pozytywnie
- 8
W ramach innowacji pedagogicznej „Dziecięcy Świat Uczuć i Emocji” w klasie 1c zostały przeprowadzone zajęcia na temat budowania poczucia własnej wartości.
Celem zajęć było zapoznanie uczniów w jaki sposób dbać o pozytywne myśli i uczucia na co dzień. Jednym z działań było stworzenie przez dzieci „Plecaka pełnego radości”. Taki plecak to specjalny plecak, który służy do noszenia miłych ciepłych uczuć takich jak : radość, dobre samopoczucie, zadowolenie z siebie itp. Kiedy nosimy taki plecak to rozwijamy pozytywne myślenie i umiejętność cieszenia się z nawet najmniejszych drobiazgów.
Każdego dnia dzieci w klasie losowały kartki z przesłaniem dotyczącym poszukiwania pozytywnych myśli. W ten sposób zapamiętywały , że pozytywne myśli dobrze wpływają na ich zdrowie, samopoczucie, nastrój i relacje z rówieśnikami.
Wyżej wymienione ćwiczenia pokazały dzieciom, że im więcej pozytywnych słów wypowiadały w swoim kierunku, tym bardziej wierzyły w siebie.
Archiwum Aktualności
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Lipiec 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Grudzień 2022
- Październik 2022
- Wszystkie