• Dzień Ziemi w świetlicy w "dużej jedynce"

          • W piątek 26 kwietnia obchodziliśmy w naszej świetlicy Dzień Ziemi. Celem święta było promowanie i poszerzanie świadomości ekologicznej. W trakcie zajęć kolorując obrazki i dopasowując je do opisów stworzyliśmy "Kodeks Ekologa". Wiemy, że dbamy o Ziemię, gdy...

            1. Oszczędzamy wodę.

            2. Oszczędzamy energię elektryczną.

            3. Segregujemy śmieci.

            4. Stosujemy recykling.

            5. Sadzimy rośliny.

            6. Wybieramy rower lub spacer.

            7. Korzystamy z energii wiatrowej.

            8. Szanujemy rośliny i zwierzęta.

            Oglądając film edukacyjny "Dzień Ziemi" poznaliśmy datę obchodów i historię tego święta. Dowiedzieliśmy się jak długo rozkładają się śmieci, ile odpadów w ciągu roku wytwarza przeciętna rodzina oraz na czym polega recykling. Ważnym elementem zajęć była nauka segregacji śmieci przez zabawę. Pasjonującym zadaniem okazało się stworzenie z kolorowego papieru portretu Pani Ziemi. Wyzwaniem zaliczonym  celująco była ekologiczna krzyżówka. Dzień upłynął pracowicie i ciekawie. Mamy nadzieję, że zaowocuje wrażliwością i mądrym postępowaniem wobec naszej planety.

            ZIEMIA TO NASZ DOM, PAMIĘTAJMY, ŻE MUSIMY O NIĄ DBAĆ!

            Wydarzenie zostało zrealizowane w ramach innowacji pedagogicznej "Ekologiczne święta"

            Iwona Dębowska, Anna Prokopowicz

          • Wycieczka IV B do Białowieży

          • 26 kwietnia klasa IV b w towarzystwie koleżanek i kolegów z równoległej klasy, korzystając z pięknej pogody wybrała się na wycieczkę do Ciechanowca i Białowieży.

                Naszą przygodę rozpoczęliśmy od zwiedzania Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu. Tak naprawdę mieści się tu skansen z architekturą drewnianą mazowiecko- podlaską 

            ( XVIII- pocz. XX w.). Muzeum znajduje się w zespole pałacowo- parkowym z połowy XIX w. 

            W Białowieży w  Muzeum Przyrodniczo- Leśnym Puszczy Białowieskiej dowiedzieliśmy się wielu ciekawostek na temat puszczy i jej mieszkańców. Wycieczka odbyła się pod czujnym okiem pani przewodnik. Piękno puszczy i jej odgłosy mogliśmy podziwiać idąc ścieżką edukacyjną "Żebra Żubra". Na koniec poszliśmy do Rezerwatu Pokazowego Żubrów, gdzie z bliska mogliśmy przyjrzeć się wielu gatunkom zwierząt. Do domu wróciliśmy dotlenieni ale też nieco z obolałymi nogami, ponieważ przeszliśmy około 16 km. 

            Aneta Łaguń, Iwona Kołodziejczyk

          • Ogólnopolska akcja "Żonkile"

          • 19 kwietnia 2024 r. uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 po raz kolejny wzięli udział w ogólnopolskiej akcji "Żonkile".  Ostatni przywódca Żydowskiej Organizacji Bojowej, Marek Edelman, który przeżył likwidację getta, przez lata pielęgnował pamięć o wydarzeniach z 1943 roku. Do końca życia w rocznicę powstania przychodził pod Pomnik Bohaterów Getta, by oddać hołd poległym towarzyszom. Wraz z nim przychodziło coraz więcej ludzi z żółtymi kwiatami.

             Żółty żonkil jest symbolem zbiorowej pamięci dlatego wolontariusze ze SKW i SU wykonali żonkile dla pracowników szkoły. 

            Opiekunowie SU i SKW

          • Konkurs na MATEMATYCZNY LAPBOOK rozstrzygnięty!

          • W konkursie wzięło udział 25 uczniów naszej szkoły z klas IV-VII. Stworzyli oni nowoczesną formę książki, samodzielnie poszukując informacji. Wykazali się niesamowitą pomysłowością w sposobach przekazu tych informacji i ujawnili swoje talenty artystyczne. Tematyka lapbooków była zróżnicowana i dostosowana do możliwości wiekowych: "W świecie figur geometrycznych", "W gąszczu liczb", "Procentowy zawrót głowy", "Bryły szyte na miarę"

            Wśród przepięknych wielu prac jury zdecydowało o przyznaniu tytułu laureatów : Marcie Staniak 4b, Weronice Czub 4b, Amelii Kubiak 5a i Michałowi Osiakowi 6c. Zostały również przyznane wyroznienia dla Alicji Rokickiej 4a, Szymona Świderskiego 4a, Wiktorii Szcześniak 4b, Weroniki Rola 4b oraz Michała Tomczaka z klasy 4c. Gratulujemy!!!,

            Wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział i zaangażowanie Zapraszamy do kolejnych akcji, projektów i konkursów.

            Zespół nauczycieli matematyki

          • Międzynarodowy Dzień Ziemi

          • W świetlicy w "Małej Jedynce" z okazji Międzynarodowego Dnia Ziemi odbyły się zajęcia mające na celu promowanie postaw ekologicznych, oraz uświadomienia dzieciom, że ziemia to nasz dom, a dbanie o nią jest naszym wspólnym obowiązkiem.

            W ramach zajęć uczniowie przygotowali lapbooka nawołując do konieczności dbania o środowisko: obowiązku segregowania śmieci, oszczędzania energii oraz wody.

          • Światowy Dzień Książek i Praw Autorskich

          • Z okazji Światowego Dnia Książek i Praw Autorskich uczniowie klasy II D odwiedzili Miejską Bibliotekę Publiczną im. Henryka Sienkiewicza w Łukowie. Celem wizyty było zachęcenie dzieci do korzystania z zasobów biblioteki i wyrobienie nawyku czytelniczego. Uczniowie dowiedzieli się co należy zrobić, aby stać się czytelnikiem, gdzie i jak wyszukiwać odpowiednich pozycji książkowych. Następnie dzieci wysłuchały historii, skąd i w jaki sposób zrodził się pomysł na obchody święta uznawanego w ponad stu krajach, przypomniały sobie jak powstaje książka oraz czym są prawa autorskie. Zwieńczeniem wizyty były warsztaty plastyczne i konkurs na najciekawszą zakładkę do książki. Jury wybrało prace Aminy Muradowej, Marceliny Miernickiej oraz Michała Gajdy-Gratulacje!.  Bardzo dziękujemy pani Elżbiecie Ławeckiej za przeprowadzenie ciekawej lekcji.

          • Międzynarodowy Dzień Ziemi

          • W świetlicy w "małej" jedynce z okazji Międzynarodowego Dnia Ziemi odbyły się zajęcia mające na celu promowanie postaw ekologicznych, oraz uświadomienia dzieciom, że ziemia to nasz dom, a dbanie o nią jest naszym wspólnym obowiązkiem.

            W ramach zajęć uczniowie przygotowali lapbooka nawołując do konieczności dbania o środowisko: obowiązku segregowania śmieci, oszczędzania energii oraz wody.

          • ŚWIATOWY MIESIĄC AUTYZMU

          • W ramach obchodów Światowego Dnia Świadomości Autyzmu zajęcia w klasie 1c miały charakter edukacyjny i sportowo integracyjny. W tym dniu królował kolor niebieski. Dzieci miały zorganizowane STREFY z różnymi zadaniami do wykonania: STREFA SPORTOWA, KREATYWNOŚCI, BYSTREGO UMYSŁU, KINOWA, (w której zostały zaprezentowane filmiki edukacyjne o AUTYZMIE).

          • Akcja Żonkile 2024 w świetlicy w "dużej jedynce"

          • 19 kwietnia uczciliśmy 81. rocznicę  wybuchu Powstania w Getcie Warszawskim. Symbolem naszej pamięci o tych, którzy przed laty polegli w bohaterskiej walce były żółte żonkile.

            Iwona Dębowska, Anna Prokopowicz

          • NIEBIESKI BIEG

          • W ramach obchodów Światowego Dnia Wiedzy na temat Autyzmu, 19 kwietnia 2024 r. delegacja uczniów Szkolnego Koła PCK wspólnie ze Szkolnym Klubem Wolontariatu wraz z p. Alicją Strus i p. Karoliną Dębiak oraz uczniowie klas IB i IIC z p. Iwoną Muszyńską, p. Karoliną Budziak, p. Marzeną Rzymowską uczestniczyli w Niebieskim Biegu w ramach akcji "Zaświeć się na niebiesko dla autyzmu". Impreza odbywała się w Parku Miejskim w Łukowie a jej organizatorami było Łukowskie Stowarzyszenie Wspierania Osób z Autyzmem i ich Rodzin „LABIRYNT” oraz Ośrodek Sportu i Rekreacji w Łukowie i Łukowski Ośrodek Kultury. Wydarzenie mocno w tym roku pokrzyżowała kapryśna pogoda  jednakże humory dopisywały wszystkim wytrwałym. Celem spotkania było zwrócenie uwagi na zaburzenie jakim jest autyzm. Każdy uczestnik otrzymał pamiątkowy medal i słodki upominek. Imprezę uświetniły występy artystyczne  naszych uczennic Aleksandry Domańskiej, Agaty Domańskiej, Julii Wardak oraz Mariki Lisek  pod opieką p. Anny Pudełek za co składamy serdeczne podziękowania.

            Alicja Strus, Karolina Dębiak

          • Koncert

          • 17 kwietnia dzieci z klas pierwszych miały okazję wysłuchać koncertu, który został przygotowany przez uczniów i nauczycieli Państwowej Szkole Muzycznej l stopnia w Łukowie.

            Uczniowie poznali budowę i wysłuchali brzmienia różnorodnych instrumentów muzycznych.

            To była świetna zabawa i wspaniała lekcja muzyki

          • NIEBIESKIE IGRZYSKA

          • W dniu 17 kwietnia 2024 roku odbyła się część sportowa naszych „Niebieskich Igrzysk”. Wydarzenie, które zainaugurowało spotkanie z paniami ze Stowarzyszenia Wspierania Autyzmu i Ich Rodzin „Labirynt” ma na celu podniesienie wiedzy na temat autyzmu. Data jest nieprzypadkowa – kwiecień jest miesiącem świadomości autyzmu. Część sportowa polegała na rozgrywkach pomiędzy klasami w piłkę ręczną. Uczniowie klas IV – VI zagrali pomiędzy sobą mecze. Każda klasa musiała zmierzyć się z rówieśnikami z równoległych klas. Nasze sportowe oddziały wspierały swoich kolegów i koleżanki poprzez prowadzenie rozgrzewki czy sędziowanie. Była to bardzo emocjonująca rywalizacja z zachowaniem zasad Fair Play. Najlepsi za zajęcie pierwszych miejsc otrzymali puchary, a reszta klas dostała pamiątkowe dyplomy za udział. Wszyscy uczniowie, którzy wzięli udział w naszej akcji otrzymali słodki upominek.

            Klasyfikacja rozgrywek:

             Klasy 4: 1 miejsce – 4B, 2 miejsce – 4A, 3 miejsce – 4D

            Klasy 5: 1 miejsce – 5D, 2 miejsce – 5A, 3 miejsce – 5B

             Klasy 6: 1 miejsce – 6B, 2 miejsce – 6C, 3 miejsce – 6A

             Oczywiście całe wydarzenie nie mogłoby się odbyć, gdyby nie pomoc wielu osób, dlatego też serdecznie dziękujemy Dyrekcji i Radzie Rodziców za pomoc finansową w zakupie słodkich upominków. Dziękujemy również p. Januszowi Rzymowskiemu i p. Robertowi Samujło, którzy czuwali nad właściwym przebiegiem meczy. Dziękujemy także p. Iwonie Dębowskiej i p. Annie Prokopowicz za przygotowanie pięknej dekoracji. Serdecznie dziękujemy p. Grażynie Rychlik za pomoc w organizacji części sportowej wydarzania oraz za sędziowanie rozgrywanych spotkań. Serdecznie dziękujemy wszystkim nauczycielom i uczniom za udział w pierwszej edycji „Niebieskich Igrzysk”. Do zobaczenia za rok! 😊

            Alicja Strus, Karolina Dębiak

          • Koncert

          • 17 kwietnia dzieci z klas pierwszych miały okazję wysłuchać koncertu, który został przygotowany przez uczniów i nauczycieli Państwowej Szkoły Muzycznej l stopnia w Łukowie.

            Uczniowie poznali budowę i wysłuchali brzmienia różnorodnych instrumentów muzycznych.

            To była świetna zabawa i wspaniała lekcja muzyki.

          • Zwierzaki Cudaki na siedmiu kontynentach naszego świata

          • W ramach innowacji pedagogicznej „Zwierzaki Cudaki na siedmiu kontynentach naszego świata” uczniowie klasy II d poznali kolejny kontynent- Australię. Najpierw dzieci obejrzały film edukacyjny, z którego dowiedziały się, że Australia to jedyne  państwo na świecie, które zajmuje cały kontynent. Uczniowie wiedzą, że stolicą jest Canberra, najwyższym szczytem jest Góra Kościuszki, a rdzenni mieszkańcy to Aborygeni.Największe zainteresowanie  wśród  uczniów wzbudziły zwierzęta zamieszkujące omawiany kontynent : kangury, których liczba jest dwukrotnie większa niż liczba ludzi w Australii, dziobaki, diabły tasmańskie, niedźwiedzie koala, strusie emu oraz wombaty. Szczególną uwagę dzieci przykuł Blobfish-ryba zamieszkująca głębokie wody południowego wybrzeża Australii oraz Tasmanii. W przypadku złowienia oraz wydobycia jej na powierzchnię, ciało ulega gwałtownej dekompresji. Mięśnie ryby są galaretowate i mniej gęste od wody,gwałtownie puchną i nabierają charakterystycznego  wyglądu.  Blobfish swoją budową przypomina różnorodne masy wykorzystywane w zabawach sensorycznych. Uczniowie wykonali masę z następującego przepisu:

            -szklanka mąki pszennej,

            -szklanka mąki ziemniaczanej,

            -3/4 szklanki oleju,

            -1/2 szklanki wody,

            -barwnik spożywczy,

            -brokat (opcjonalnie)

            Wszystkie składniki przekładamy do miski i mieszamy. Powstałą masę wyrabiamy rękami

            do uzyskania pożądanej konsystencji. Jeśli slime jest zbyt twardy, można dodać do niego

            kilka łyżeczek oleju. Jeśli zbyt miękki – kilka łyżek mąki ziemniaczanej.

            Następnie ze zrobionego slaimu dzieci próbowały ulepić własnego Blbfisha.

          • DRZEWA I DREWNO

          • 12 kwietnia lekcje przyrodnicze dla klasy 2a przeprowadziła pani leśnik, Ewelina Głaz. Przemierzając ścieżki edukacyjne w Rezerwacie Jata, uczniowie zdobywali wiedzę na temat rosnących w nim gatunków drzew iglastych i warunków potrzebnych do ich wzrostu, zwłaszcza dla wymagającej jodły. Oprócz „odczytywania“rocznego przyrostu drzew uczniowie nauczyli się rozpoznawać, fiolki, zawilce, kaczeńce i przytulię czepną. Zobaczyli też z bliska kleszcza siedzącego na gałązce krzewu. Najbardziej pochłonęła uczniów stacjonarna część zajęć dotycząca drewna. Uczniowie dowiedzieli się, że drewno może być miękkie lub twarde, ciężkie lub lżejsze, o różnym zapachu, kurczliwości i pęcznieniu. Dzieci oglądały i składały słoje na przekroju pnia drzewa. Następnie uczniowie w grupach budowali drewniany mostek, zaprojektowany przez włoskiego artystę renesansowego Leonarda da Vinci (most łukowy bez gwoździ i śrub). Na zbudowanych mostkach uczniowie układali drewniane deski i sprawdzali wytrzymałość mostu na ciężary. Takie lekcje w terenie zawsze pozostawiają większy ślad w pamięci.

          • Na sportowo w świetlicy w "dużej jedynce"

          • Nasze "świetliki" wiedzą, że sport to zdrowie dlatego chętnie uczestniczyły w ćwiczeniach gimnastycznych pod kierunkiem Pani Edyty - szkolnej pielęgniarki. Dobra muzyka, uśmiech i aktywność fizyczna to gwarancja zdrowego stylu życia oraz dobrze spędzonego czasu.

            Iwona Dębowska, Anna Prokopowicz

          • Spotkanie z „Labiryntem”

          • Światowy Miesiąc Autyzmu jest powszechnie obchodzony w kwietniu, jako kontynuacja przypadającego na 2 kwietnia Światowego Dnia Świadomości Autyzmu. Z tej okazji dnia 12.04.2024r. w naszej szkole odbyło się wyjątkowe spotkanie dla uczniów klas IV-VI wraz z nauczycielami, któremu towarzyszył kolor niebieski. Szkolne Koło PCK oraz Szkolny Klub Wolontariatu zaprosili Panią Prezes Grażynę Kulik i Panią Wice Prezes Monikę Siwiak z Łukowskiego Stowarzyszenia Wspierania Osób z Autyzmem i Ich Rodzin "Labirynt". Podczas pogadanki zostaliśmy zapoznani z pojęciem „autyzm”, charakterystycznymi cechami  jakie występują  u osób z tym zaburzeniem. Dowiedzieliśmy się jakie problemy i trudności w rozumieniu świata mają osoby ze spektrum autyzmu. Głównym celem tego spotkania było rozbudzenie tolerancji wobec rówieśników, którzy inaczej rozwijają się i dostrzegają świat. Pamiętajmy zwłaszcza w tym miesiącu, abyśmy wszyscy przypominali o tym, jak istotne jest zrozumienie i akceptacja osób z autyzmem oraz jak ważne jest okazywanie tym osobom empatii. Bądźmy razem! 

            Alicja Strus, Karolina Dębiak

          • Ogłoszenie

          • Uchwałą Rady Miasta Łuków do Zespołu Szkolno-Przedszkolnego Szkoły Podstawowej nr 1 przypisano ulicę Zbożową

          • Słów parę o legendach w świetlicy w Małej Jedynce

          • Istotą legend, tym, co odróżnia je od bajek, jest odniesienie do faktów historycznych. Stąd powiedzenie: „W każdej legendzie kryje się ziarno prawdy”. Dzieci poznały legendy o Bazyliszku, Lajkoniku, Syrence Warszawskiej, Złotej Kaczce, Lechu, Czechu i Rusie oraz Warsie i Sawie. Rozwiązywały quiz dotyczący legend, wydarzeń historycznych i stolic Polski. Malowały też ilustracje związane z poznanymi legendami.

          • Agatka i Aleksandra Domańskie na Międzynarodowym Festiwalu „Golden Voice Malta 2024”


          • Golden Voice Malta to jeden z najważniejszych festiwali wokalnych dla dzieci i młodzieży w Europie. Festiwal ma na celu promowanie młodych talentów wokalnych z całego świata i zapewnienie im platformy do zaprezentowania swoich umiejętności przed międzynarodową publicznością. Jest to szansa dla młodych talentów na rozpoczęcie kariery muzycznej i zdobycie uznania na arenie międzynarodowej. W tym roku festiwal odbył się w dniach 22-24 marca 2024 roku w stolicy Valletcie. Na festiwal przyjechali wokaliści z 29 krajów, którzy swoje utwory prezentowali  przed jury złożonym z zawodowych muzyków i pedagogów. Jury oceniało ich występy pod kątem wokalnych umiejętności, interpretacji piosenki, scenicznej prezencji oraz ogólnego wrażenia.
            Polskę reprezentowały nasze uczennice Aleksandra i Agatka Domańskie, które swój wokal rozwijają w Szkolnym Studio Piosenki. Miło mi poinformować, że jury doceniło nasze dwie siostry.
            Aleksandra Domańska zachwyciła nie tylko jury, ale również samego dyrektora festiwalu „Golden Voice Malta”. Jej imponujące wykonanie piosenki "Naprawdę chcę" spotkało się z tak wielkim uznaniem, że otrzymała I miejsce w swojej kategorii, oraz specjalną nagrodę od dyrektora festiwalu – profesjonalny mikrofon. Nagroda ta jest dowodem na jej wyjątkowy talent oraz niesamowity głos. Oprócz solowego sukcesu Ola w duecie „Domańskie Sisters” ( Ola i Agatka) otrzymały również wyróżnienie. Należy podkreślić, że w kategorii Duety były najmłodsze.  Dziewczęta do Polski wróciły z imponującymi nagrodami. Przywiozły zdobyte trofea oraz kolejne zaproszenia na Słowenię i do Szwajcarii, gdzie będą miały możliwość występu na kolejnych prestiżowych galach koncertowych. Sukces obu dziewczynek jest imponującym osiągnięciem.  Świadczy o ich talencie muzycznym, ciężkiej pracy i zaangażowaniu ich rodziców.  To również wspaniałe wydarzenie dla naszej szkoły, miasta Łukowa i całej Polski.

            Dziewczynkom gratulujemy  i  życzymy kolejnych sukcesów w muzycznej karierze.

                                                                                         Anna Pudełek