• Dzień Wiedzy o Pingwinach w świetlicy w "dużej jedynce"

• 24 stycznia, świętując Dzień Wiedzy o Pingwinach, przenieśliśmy się w klimat śnieżnej i mroźnej zimy oraz zwróciliśmy uwagę na zagrożone wyginięciem pingwiny. Zajęcia rozpoczęliśmy od obejrzenia filmu edukacyjnego. Był on źródłem wiedzy na temat warunków życia, zwyczajów i cech charakterystycznych bohaterów dnia. "Świetliki" patrząc i słuchając przekonały się, że pingwiny to niezwykłe, zwinne, szybkie, sprawne i wytrzymałe ptaki a ich niepozorny spacer to tylko pozory. W dalszej części zajęć zajęliśmy się poznawaniem różnych gatunków pingwinów. Cesarski, królewski czy mały teraz już nie mają przed nami tajemnic. Wiemy, że pingwin cesarski jest wyższy niż większość z nas a pingwin mały to najmniejszy gatunek pingwina. Ciekawym punktem dnia było przygotowanie gazetki tematycznej "Pingwinie ciekawostki". Czy wiecie, że..

1. Pingwiny mieszkają na Antarktydzie i w jej okolicach

2. Pingwiny nie spotkają się z niedźwiedziem polarnym - chyba, że w zoo

3. Na lądzie chodzą wyprostowane lub ślizgają się na brzuszkach

4. Pingwiny zazwyczaj zakochują się na całe życie

5. Podczas wysiadywania jaj nawet kilka miesięcy nic nie jedzą

6. Mają świetny słuch

7. Pingwiny to nieloty - ptaki, które nie potrafią latać

Dużym zadaniem, bo w rozmiarze XXL, rozwiązanym celująco była krzyżówka dotycząca pingwinów ze szkolnej lektury z hasłem "Zaczarowana zagroda". Nie zabrakło też rozmów na temat zagrożeń i sposobów ochrony pingwinów. Dzieci zainspirowane zdobytą wiedzą podczas zajęć plastyczno - technicznych stworzyły 3 kolonie pingwinów, które rozgościły się w świetlicowej galerii prac i prezentują się elegancko. A ponieważ pingwiny występują chętnie na małym i dużym ekranie, szczególnie te animowane, na koniec z przyjemnością obejrzały popularne "Pingwiny z Madagaskaru".