• Wizyta lekarza

          • Dnia 2 grudnia odwiedził nas tata uczennicy klasy 2d – Hani Sondej, który jest lekarzem. Opowiadał nam o swojej pracy. Uczniowie mogli posłuchać, jak dbać o swoje zdrowie, aby nie chorować. Spotkanie było bardzo interesujące, dziękujemy Panu doktorowi za wizytę!Agnieszka Bancerz

          • Andrzejki w świetlicy

          • 28 listopada w świetlicy w "dużej jedynce" odbyły się wróżby i zabawy andrzejkowe. Dzieci losowały magiczne karty z kapelusza. Poznawały swoją przyszłość z przedmiotów ukrytych pod kubeczkami. Wywróżyły imię sympatii przekłuwając szpilką papierowe serca. Dużym zainteresowaniem cieszyły się wróżby ukryte w balonikach. Wiele radości sprawiło wymyślanie marzeń i rzut monetą do miski z wodą. Nie zabrakło też przestawiania butów za próg. Ciekawą atrakcją była andrzejkowa fotobudka. Zrobione zdjęcia będą miłą pamiątką ze wspólnej zabawy. W dawnych czasach wróżby traktowano z wielką powagą. Dzisiaj wróżenie to przede wszystkim dobra zabawa!

          • W czwartek 1 grudnia 2022r. dzieci z kl. II a i II b uczestniczyły w wycieczce do Warszawy

          • Dzięki warsztatom w Centrum Artystycznym SZTUKARNIA uczniowie stworzyli własny las zamknięty w szkle. Poznali ciekawe i mało znane techniki uprawy roślin w szklanych naczyniach, a także prześledzili etapy powstawania zamkniętych ekosystemów. Dowiedzieli się, że 1960 r. francuski botanik David Latimer założył mini ogród w 45 litrowej, szklanej butli. Ostatni raz podlewał go w 1972 r., a potem szczelnie zamknął. Od tego czasu butla jest odcięta od świata zewnętrznego. Prawie, ponieważ dociera do niego światło, dzięki któremu zachodzi fotosynteza. Woda krąży w obiegu zamkniętym podobnie jak składniki mineralne. Bakterie, żyjące w glebie pochłaniają tlen i wytwarzają dwutlenek węgla. Botanik pielęgnuje trzykrotkę od pół wieku jedynie poprzez przestawianie jej bliżej lub dalej światła słonecznego.

            Po tak fascynujących zajęciach dzieci udały się do Teatru Capitol, by obejrzeć spektakl „Królowa Śniegu”. Pełna przygód historia Kaja i Gerdy ukazała ponadczasowe wartości, a także podkreśliła jak ważne w życiu są przyjaźń i miłość. Na koniec przedstawienia zjawił się również Święty Mikołaj z koszem słodkości dla grzecznych dzieci.

            Następnie uczniowie zobaczyli największą jesienno-zimową atrakcję Warszawy. Zwiedzili Królewski Ogród Światła w Wilanowie. Zachwycili się tysiącem kolorowych diod ułożonych w finezyjne kształty.

            Marzena Jastrzębska, Marta Magnuszewska, Karolina Dębiak

          • Andrzejki 2022

          • Andrzejki to jedyny dzień w roku, kiedy możemy oderwać się od

            codzienności oraz zanurzyć się w sferze wróżb i prawdziwej magii.

            Z tej okazji dnia 25 listopada odbyła się w naszej szkole  

            zabawa andrzejkowa. W dniu imprezy sala lekcyjna zamieniła się

            w „salę wróżb”. Uczniowie mogli się dowiedzieć co czeka ich

            w przyszłości : szczęście, bogactwo, czy może jakaś niespodzianka.

            Trzeba wiedzieć, że wróżby andrzejkowe to tylko zabawa i żarty

            i nigdy ich nie traktować poważnie.

            Wszyscy wspaniale się bawili, a humory dopisywały.

            Andrzejki to nie tylko święto wróżb i czarów, ale także tańca i dobrej zabawy.

            Czego mogliśmy doświadczyć.

            Uczniowie klasy 3c

          • Akcja Polacy - Rodakom

          • Nasza szkoła uczestniczyła w 22 edycji Akcji Polacy – Rodakom organizowanej przez Senatora RP Pana Stanisława Gogacza. Serdecznie dziękujemy wszystkim osobom, które włączyły się w przygotowanie paczek.

            W tym tygodniu zebrane przez klasy produkty zostały spakowane przez naszych wolontariuszy: Maję, Olę, Emilkę, Kingę, Wiktorię, Walerię, Julkę i Marcina. Paczki przez nas przygotowane zostały przekazane do biura Senatora RP. Opiekę nad przebiegiem akcji w naszej szkole sprawowały p. Justyna Mościcka, p. Aneta Łaguń i p. Karolina Dębiak.

          • Innowacja pedagogiczna

          • W ramach realizacji innowacji pedagogicznej „Uczenie się przez działanie” w dniach 21-22 XI 2022r. odbyły się apele dla uczniów I etapu edukacyjnego. Pani wicedyrektor Dorota Oskroba podsumowała działania podejmowane w miesiącu listopadzie. Zadaniem klas było odśpiewanie Mazurka Dąbrowskiego, zrobienie kotylionów, a także wykonanie plakatu zawierającego fotografię klasy przy miejscu pamięci wraz z krótkim opisem tego grobu. Wszystkim klasom udało się zdobyć odznakę za podejmowane działania.

            Chętni uczniowie dodatkowo stworzyli plakaty „Znani i zasłużeni Polacy, którzy od nas odeszli”. Najciekawsze prace wykonali:

            z kl. I b Leon Krüger, Jan Chudzik,

            I d Michał Gajda,

            I e Patryk Sokołowski, Kuba Gajownik,

            II a Marcelina Mitura, Emilia Smarkala,

            II b Michalina Juchniewicz, Natalia Pieniak,

            II c Bartosz Pytlik,

            II d Józef Gajownik, Igor Zyziuk,

            III a Milena Tymińska, Judyta Swat,

            III b Wiktoria Szczęśniak, Szymon Zalewski,

            III c Bartłomiej Cabaj, Wiktoria Witan.

            Wyróżnieni uczniowie otrzymali dyplomy. Efekty pracy możemy podziwiać na szkolnych korytarzach w małej i dużej Jedynce.

            Autorzy innowacji p. wicedyr. Dorota Oskroba, p. Elżbieta Świerczewska, p. Marta Magnuszewska, p. Monika Sulej dziękują p. Karolinie Dębiak za fotorelację i prezentację.

          • Kiermasze andrzejkowe

          • W dniach 22.11. i 25.11 w naszej szkole odbyły się dyskoteki andrzejkowe z charytatywnymi kiermaszami przepysznych ciast. Zabawie towarzyszył szczytny cel – zbieranie funduszy, które pomogą cierpiącemu na nowotwór Wojtusiowi Jonczykowi w walce z chorobą. Dzięki sprzedaży słodkości udało nam się zebrać 3000 zł.

            Wszystkim, którzy włączyli się do akcji, serdecznie dziękujemy!

            SU i SZKW

          • Drodzy Uczniowie

          • Grudzień to miesiąc wyjątkowy. Jest zimno ❄ ale chyba pamiętacie to, że zimne dni potrzebują ciepłych serc? ❤ W związku z tym nowy tydzień ogłaszamy Tygodniem Wolontariatu. Zachęcamy do wzięcia udziału w akcjach, które zaplanowaliśmy.

          • Święto szkoły

          • Dnia 16 listopada 2022r. w naszej szkole odbył się konkurs wiedzy o patronie szkoły, ks. Grzegorzu Piramowiczu. Wzięli w nim udział  uczniowie klas trzecich. Wykazali się  olbrzymią wiedzą o zasłużonym duchownym, pisarzu i pedagogu. Podczas uroczystego apelu z okazji Święta Szkoły zwycięzcom konkursu zostały wręczone nagrody. Oto laureaci: I miejsce – Weronika Kazana, klasa IIIa II miejsce – Szymon Świderski, klasa IIIa III miejsce – Weronika Czub, klasa IIIb                      Lena Szyszka,  klasa  IIIb Gratulujemy zwycięzcom!!!

          • Światowy Dzień Pluszowego Misia

          • Pluszowy miś jest nieodłącznym towarzyszem dziecięcych zabaw. Ten powiernik i pocieszyciel najmłodszych obchodzi swoje symboliczne urodziny w listopadzie. Z tej okazji w piątek, 25.11.2022 roku nasi uczniowie przynieśli do szkoły swoje ukochane przytulanki, które towarzyszyły im na lekcjach.

          • Zeszyty historyczne

          • Znany łukowski regionalista, Pan Cezary Miazek przekazał naszej szkole cenny dar - zestaw 30 zeszytów wraz z płytami CD na temat historii Polski. Dar trafił do pracowni historycznej.

            DZIĘKUJEMY!!!!!

          • Światowy Dzień Pluszowego Misia

          • 25 listopada będziemy obchodzić Światowy Dzień Pluszowego Misia. Każda osoba, która przyniesie do szkoły swojego ulubionego pluszowego przyjaciela, zostanie zwolniona z odpowiedzi i niezapowiedzianych kartkówek. Samorząd Uczniowski Szkolny Klub Wolontariatu

          • Klasa 8b i 8c na wycieczce w Warszawie

          • Dnia 17 listopada klasy 8b i 8c z wychowawczyniami były na wycieczce w Warszawie. Na początku uczestniczyliśmy w Warsztatach Czekolady, podczas których poznaliśmy proces produkcji czekolady od ziarenka kakao oraz projektowaliśmy własną tabliczkę czekolady z owocami. Degustowaliśmy też mleczną czekoladę do picia. Następnie zwiedzaliśmy z przewodnikiem Muzeum Powstania Warszawskiego. Była to żywa lekcja historii, dzięki której wzbogaciliśmy swoją wiedzę o czasach okupacji niemieckiej i bohaterskich walkach Polaków w czasie powstania 1944r. Ostatnim punktem programu była wizyta na Niewidzialnej Wystawie. Podczas spaceru  z niewidomym przewodnikiem, w zupełnych ciemnościach,  mogliśmy doświadczyć nieznanego nam dotąd świata - osób niewidomych. To było   niesamowite wrażenie.Agata Kurowska-Kacprzak, Joanna Siwiec

          • Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka w "dużej jedynce"

          • W piątek 18 listopada świetlica w "dużej jedynce" włączyła się w obchody Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka wspólnie z UNICEF. Podczas zajęć oglądaliśmy film, pt. "Prawa dziecka" i rozmawialiśmy o prawach oraz obowiązkach dzieci. Wspólnie wykonaliśmy plakat, pt. "UNICEF". Kolorowaliśmy obrazki przedstawiające prawa dziecka, z których powstała bogata i barwna galeria prac. Dekorowaliśmy salę świetlicy balonami. Naszym działaniom towarzyszył kolor niebieski - kolor UNICEF'u symbolizujący jedność z dziećmi na całym świecie.

            Iwona Dębowska, Anna Prokopowicz

            W piątek, 18 listopada obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka z UNICEF.  Jest to wydarzenie, które jednoczy wszystkiedzieci na świecie. W tym dniu, w wielu krajach, dzieci oraz dorośli podejmują wspólne inicjatywy. Do akcji organizowanej przez UNICEF przystąpiła także nasza szkoła. Podczas godzin wychowawczych  uczniowie mieli okazję do pogłębienia swojej wiedzy na temat praw dziecka. Zorganizowane zostały także różnego rodzaju szkolne konkursy: Quiz wiedzy o prawach dziecka dla klas IV – VI (organizatorzy: p. Anna Dziewulska i p. Aneta Tymińska), a także konkurs plastyczny „Moje prawa” dla uczniów klas I – III (organizatorzy: p. Hanna Wiącek i p. Karolina Dębiak). Również na szkolnej świetlicy p. Anna Prokopowicz i p. Iwona Dębowska zorganizowały zajęcia plastyczne , podczas których wychowankowie przygotowywali plakaty dotyczące tematyki święta.

                        Gestem solidarności wobec dzieci było założenie w tym dniu niebieskiego elementu stroju. Do akcji zorganizowanej przez Samorząd Uczniowski i Szkolny Klub Wolontariatu dołączyli się uczniowie, nauczyciele, a także pracownicy naszej szkoły. Serdecznie dziękujemy wszystkim za udział. Zachęcamy do obejrzenia galerii zdjęć.

            Wolontariat

          • Świetlicowy konkurs plastyczny "Jesienna wiewiórka"

          • "Zwinne łapki, ząbki małe, gryzą orzech doskonale. Lubi biegać, skakać, fikać, no i w dziupli szybko znika". Kto jest bohaterem przytoczonego fragmentu wiersza? Oczywiście, że wiewiórka! Miłe zwierzę, które cieszy się dużą sympatią ludzi, a spotykane podczas spacerów wywołuje uśmiech i zachwyt. Natura wystroiła wiewiórkę w rude futro.Dzieci ze świetlicy w "dużej jedynce", biorąc udział w konkursie plastycznym "Jesienna wiewiórka", stworzył nowe wizerunki tego zwierzątka. Przygotowując prace wykazywały się talentem i pomysłowością.Prace oceniało jury w składzie: p. Marzena Jastrzębska, p. Barbara Zaniewicz, p. Danuta Domańska.Wyniki konkursu przedstawiają się następująco:W kategorii klas I: I miejsce Oskar Czyżak kl. I e Alicja Michalak kl. I eII miejsce Maja Goławska kl. I a  Monika Lisek kl. I aIII miejsce Oliwia Dzido kl. I a Aleksandra Wielgosz kl. I aW kategorii klas II:I miejsce Emilia Smarkala kl. II aII miejsce Kordian Janowski kl. II aIII miejsce Martyna Kardas kl. II aW kategorii klas III i IV I miejsce Julia Kozłowicz kl. IV b Natalia Łosiak kl. IV dII miejsce Alicja Czajka kl. III c Julian Tymon kl. IV bIII miejsce Amelia Świerczewska kl. III c Michał Tomczak kl. III bLaureatom konkursu gratulujemy! Wszystkim dzieciom serdecznie dziękujemy za udział w konkursie, a Pani Dyrektor Dorocie Oskrobie za wręczenie dyplomów i nagródIwona Dębowska, Anna Prokopowicz

          • Sukcesy dziewcząt w przełajach

          • W dniu 26 października 2022 r. odbył się w Tomaszowie Lubelskim Finał Krajowy w sztafetowych biegach przełajowych. Województwo lubelskie w ramach Igrzysk Młodzieży Szkolnej, w kategorii dziewcząt rocznik 2008/2009 reprezentowały złote medalistki ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Łukowie. Po fantastycznych występach na etapie powiatowym, rejonowym i wojewódzkim, po których dziewczęta triumfowały na najwyższym miejscu podium, przyszło im się zmierzyć w bardzo silnie obsadzonych zawodach ogólnopolskich. Reprezentacja każdego z 16 województw musiała sześciokrotnie pokonać niezwykle trudną i wymagającą trasę na dystansie 1000 m, wyznaczoną w terenie, gdzie na biegaczy czekało wiele naturalnych przeszkód. Warunki pogodowe, 4-godzinna podróż i długie oczekiwanie na start  nie sprzyjały drużynie z łukowskiej Jedynki. Podjęta walka, ogromne ambicje pozwoliły mistrzyniom województwa na zdobycie X miejsca. Ich wynik okazał się najlepszym spośród pozostałych zespołów województwa lubelskiego biorących udział w tych zawodach w innych kategoriach.

            W skład reprezentacji weszły: Martyna Izdebska, Judyta Szczygielska, Marta Wardak, Zuzanna Bednarczyk, Aleksandra Gawrońska, Iga Trochimowska, Antonina Czarnecka i Wiktoria Radomyska. Opiekunem przygotowującym dziewczęta do startu na każdym etapie była: Jolanta Suchodolska.

            Zdjęcie 1. Finał Powiatu, Zdjęcie 2. Finał Rejonu, Zdjęcie 3. Finał Województwa, Zdjęcie 4,5. Finał Krajowy

          • Wirtualna rzeczywistość VR

          • Technologia VR została zaprojektowana, aby pomóc w zwiększeniu zaangażowania i lepszym przyswajaniu wiedzy przez uczniów. Nasza szkoła została wyposażona w 12 kompletów okularów Class VR oraz ma dostęp do portalu zawierającego ponad 1000 gotowych do wykorzystania na lekcji materiałów, wizualizacji miejsc w trybie 360°, trójwymiarowych obiektów.

            Uczniowie klasy VIII g mieli możliwość testowania nowego sprzętu. Z wykorzystaniem kostki Class VR obracali trójwymiarowymi figurami: sześcianem, walcem, oktaedrem, oglądali budowę serca, tętnic i całego układu krwionośnego. Następnie przenieśli się do starożytnych Chin gdzie podziwiali artefakty:  wazę z dynastii Ming, posągi, terakotową armię. W trybie 3600 obejrzeli Mur Chiński. Potem „przeskoczyli” do Wielkiego Kanionu, a następnie na Wall Street.

            Zajęcia dostarczyły uczniom niezapomnianych wrażeń. Z pewnością jeszcze niejednokrotnie powtórzymy te niezwykłe doświadczenia.

            Anna Poźniak

          • Wycieczka do Lublina

          • 10 listopada 2022 roku uczniowie klasy IIIc i IIId uczestniczyli w wycieczce do Lublina. Po przyjeździe pierwszym punktem programu był Teatr Muzyczny, w którym uczniowie obejrzeli baletową wersję bajki pt. "Królewna Śnieżka". Losy pięknej i dobrej, lecz niestety znienawidzonej przez macochę Śnieżki oraz siedmiu wesołych krasnali dostarczyły dzieciom niezapomnianych emocji. Po spektaklu odbyło się spotkanie z aktorami.

            Drugim punktem w programie była wizyta w Regionalnym Muzeum Cebularza. Podczas pokazu z udziałem Esterki oraz piekarza Franka dzieci dowiedziały się o genezie powstania wypieku jakim jest cebularz, który od lat jest regionalną potrawą ludności  z terenu Lubelszczyzny. Wiele radości sprawiło dzieciom samodzielne przygotowanie tego specjału według podanej receptury.

            Ostatnim punktem naszej wyprawy był bajkowy spacer z przewodniczką po Starym Mieście. Pani przewodnik opowiedziała kilka legend  i  pokazała miejsca, gdzie działy się te niezwykłe historie. Nie obyło się bez kupienia wspaniałych pamiątek z pobytu na wycieczce.

            To był dzień pełen wrażeń i dobrej zabawy.

            Elżbieta Świerczewska i Hanna Wiącek.

          • MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ PRAW DZIECKA Z UNICEF

          • W piątek, 18 listopada nasza szkoła po raz kolejny będzie obchodzić Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka wspólnie z UNICEF. Wydarzenie jest organizowane z okazji przypadającej w niedzielę rocznicy uchwalenia Konwencji o prawach dziecka. Dzień ten przypomina nam, że wszyscy powinniśmy zwracać szczególną uwagę na dzieci i ich prawa.

                 Tego dnia (piątek, 18.11.2022) zachęcamy wszystkich uczniów, nauczycieli i  pracowników placówki do przyjścia do szkoły w niebieskim ubraniu (wystarczy jakiś element stroju np. koszula, sweter, apaszka). Przyłączą się tym samym do setek tysięcy mieszkańców innych krajów, którzy także zaangażują się w globalne obchody Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka z UNICEF.   Opiekunowie SU i SZKW

          • XXX Jubileuszowe Łukowskie Uliczne Biegi Niepodległości pod patronatem Rady i Burmistrza Miasta Łuków

          • ​​​​​​​​​​​​​​W dniu 11 listopada 2022 r. z okazji Narodowego Święta Niepodległości uczniowie pierwszego etapu edukacyjnego Zespołu Szkolno - Przedszkolnego wzięli liczny udział w XXX Jubileuszowych Ulicznych Biegach Niepodległości ulicami naszego miasta. Do udziału zgłosiło się 124 zawodniczek i zawodników klas I-III. Celem imprezy było: uczczenie 104 rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości, popularyzacja biegania wśród dzieci, promowanie zdrowego stylu życia. W wyniku rywalizacji w kategorii Szkoły Podstawowe - Dziewczęta 2015-2014, dystans 300m - II miejsce zajęła Natalia Pieniak z klasy II b. Wszyscy zawodnicy po ukończonym biegu otrzymali pamiątkowe medale okolicznościowe, a także regeneracyjny posiłek.

            ​​​​​​​

            Serdecznie gratulujemy zwycięzcom całej społeczności Zespołu Szkolno - Przedszkolnego oraz wszystkim uczestnikom biegów.

            Marzena Rzymowska  Alicja Strus  Marta Magnuszewska